Subiect "cotizare sistem de pensii" Deschis de Fischer Tiberiu la data: 04/17/2010 3:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizare sistem de pensii
Scris de: Fischer Tiberiu la data: 04/17/2010 3:20am
Gen:masculin
Data nasterii:18.08.1951
Stagiul de cotizare:13 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:
1. in aceasta situatie cum pot completa anii lipsa de cotizare
2. cat este contributia lunara minima pentru a-mi asigura dreptul la o pensie minima

Buna ziua, ma numesc Fischer Tiberiu si domiciliez de peste 20 de ani in strainatate, fiind la foarte mare distanta de tara,ma adresez dvs. cu marea rugaminte de a ma ajuta.
Am emigrat din Romania in anul 1987, dupa ce am lucrat ca subinginer la Intreprinderea de Retele Electrice din Alba Iulia, avand o vechime continua inscrisa in Cartea de Munca, de 10 ani si 2 luni. La acesti ani lucrati efectiv, conform legilor in vigoare, se adauga si anii de facultate ( am urmat cursurile de zi ale invatamantului superior de subingineri ) de 3 ani din Timisoara si am stagiul militar satisfacut ca militar cu termen redus de 6 luni, astfel incat pentru pensie, am dobandit o vechime de 13 ani si 8 luni.
Conform legii nr. 19/2000 privind sistemul unitar de pensii publice din Romania, care prevede:

- la art. 41.- (3) stagiul minim de cotizare atat pentru femei, cat si pentru barbati este de 15 ani
- la art. 5. - (1) asiguratii sistemului public de pensii pot fi cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au, conform legii, domiciliul sau resedinta in Romania.
Pentru a ma putea bucura de pensia de limita de varsta din Romania, trebuie sa mai cotizez la sistemul public de pensii timp de 16 luni, pentru a efectua stagiul minim de cotizare de 15 ani.

Conform legii, pot incheia un contract de asigurare cu Casa Judeteana de Pensii doar daca am domiciliul sau resedinta in Romania. Mentionez ca sunt cetatean roman, dar nu am domiciliul si nici resedinta in Romania, asa ca conform legilor in vigoare voi fi privat de obtinerea pensiei de varsta, cu toate ca am cotizat multi ani la fondul de pensii din Romania. In aceeasi situatie este si sotia mea.
[b]Intrebari:
1. in aceasta situatie cum pot completa anii lipsa de cotizare
2. cat este contributia lunara minima pentru a-mi asigura dreptul la o pensie minima[/b]

Va rog fff. mult sa-mi raspundeti, nu am alte surse de informare in afara de dvs.
Rog a-mi da raspunsul prin email pe adresa: tibifischer@gmail.com

Va multumesc anticipat pentru marele serviciu facut.
Cu multa stima,
Fischer Tiberiu
Re: cotizare sistem de pensii
Scris de: la pensie la data: 04/19/2010 1:34am
Puteti beneficia de dreptul de pensie si daca aveti domiciliul in alta tara cu care Romania are incheiate acorduri de reciprocitate conform art 8 din legea 19/2000 care prevede :
„(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele in care persoanele au platit contributii de asigurari sociale in sistemul public din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte (nota noastra Regulamentului Consiliului (CEE) 1408/71).
(2) Drepturile de asigurari sociale cuvenite in sistemul public din Romania se pot transfera in tarile in care asiguratii isi stabilesc domiciliul sau resedinta, in conditiile reglementate prin acorduri si conventii internationale la care Romania este parte.
(3) Prestatiile de asigurari sociale aferente drepturilor prevazute la alin. (2) pot fi transferate in alte tari, in conditiile reglementate prin acorduri si conventii internationale la care Romania este parte, in moneda tarilor respective sau intr-o alta moneda asupra careia s-a convenit”.
Deci conform acestor prevederi va puteti completa stagiul de cotizare cu stagii cotizate in tarile cu care Romania are incheiate conventii de reciprocitate.
Nu cunoastem in ce tara aveti domiciliu ca sa va putem informa daca exista conventie de reciprocitate intre Romania si aceasta tara dar aceasta o puteti afla singur pe site-ul Casei Nationale de Pensii (CNPAS) la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe: “Acorduri bilaterale”.
Este recomandati sa cititi si paginile :“Pensionari cu domiciliul in strainatate”, “Integrare Europeana”
de pe acelasi site. In aceasta privinta masmedia romaneasca a anuntat recent incheierea unui asemenea acord intre Romania si Canada
Daca Romania nu are incheiat acord bilateral cu tara dv de domiciliu puteti completa stagiul de cotizare prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu o Casa de Pensii Judeteana din Romania (prin imputernicirea unei persoane cu domiciliu in raza aceleia) si pentru plata unei sume minime lunare va puteti completa stagiu de cotizare . Aceasta suma este stabilita anual de CNPAS. In anul 2010 acesta suma a fost stabilita la 144 lei.
Re: cotizare sistem de pensii
Scris de: la pensie la data: 05/10/2010 8:25am
Cu parere de rau trebuie sa recunoastem ca in raspunsul dat dv am facut o eroare deoarece nu am tinut cont de art 4 aliniatul (2) din legea 19/2000 care prevede :
„Asiguratii pot fi cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au, conform legii, domiciliul sau resedinta in Romania”.
In concluzie atat timp cat aveti domiciliul in strainatate nu puteti incheia un Contract de Asigurare Sociala..
Prin legea unitara a pensiilor care presupunem noi ca va intra in vigoare din 1 ianuarie 2011 vor putea sa incheie un asemenea contract si cei cu domicilul in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiata un acord bilateral.
cotizare sistem de pensii
Scris de: Fischer Tiberiu la data: 10/31/2011 3:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. Ma numesc Fischer Tiberiu, domiciliat in Haifa, Israel. In urma cu cativa ani am purtat o corespondenta cu dvs.
V-as ruga foarte frumos, daca am putea sa purtam o scurta corespondenta pe mail.
Va doresc o zi frumoasa.
Cu multa stima
Fischer Tiberiu
tibifischer@gmail.com
Re: cotizare sistem de pensii
Scris de: jorja viorica la data: 03/11/2013 11:02am
Gen:feminin
Data nasterii:28.02.1960
Stagiul de cotizare:22 ani 3 luni 5 zile
Alte date:
Intrebare:la ce varstra pot iesi la pensie?
Re: cotizare sistem de pensii
Scris de: la pensie la data: 03/13/2013 9:28am
Pentru Jorja Viorica
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 octombrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1