Subiect "Cand poate iesi la pensie?" Deschis de C I la data: 09/23/2008 3:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand poate iesi la pensie?
Scris de: C I la data: 09/23/2008 3:34am
Gen: M
Data nasterii: Februarie 1950
Stagiul de cotizare: 41 de ani
Alte date: Primii 4 ani in grupa 1 de munca.
Intrebare: Tatal meu are 41 de ani vechime ( dintre care primii 4 in grupa 1 de munca ) si, cand s-au facut restructurari, a fost trimis acasa spunadu-i-se ca indeplineste conditiile de pensionare. Casa de Pensii i-a respins dosarul, pe motiv ca nu indeplineste conditile de limita de varsta ( persoana respectiva uitandu-se doar la varsta nu si la vechime ).
Are dreptul sa ceara pensie anticipata si daca da, cand ar putea face asta?
Multumesc
Re: Cand poate iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 09/23/2008 5:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere tatal dv are dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata partiala in februarie 2010, la varsta de 60 ani, avand stagiul complet de cotizare de 35 ani depasit. In acest caz pensia este diminuata cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare in momentul pensionarii. Daca nu se mai angajaza si ramane cu stagiu de 41 ani reducerea pensiei anticipate partiale in februarie 2010 va fi 12 %.
Pentru stagiul de 4 ani in grupa de munca se poate incadra numai in art.167^1 din legea 19/2000 care ar acorda o reducere a varstei standard de iesire la pensie la limita de varsta, cu 2 ani si 5 luni adica in septembrie 2012 dar conform prevederilor actuale acest articol are valabilitate numai pana in 31 martie 2011, deci tatal dv nu poate beneficia de el decat daca se prelungeste data de valabilitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1