Subiect "Perioada minima de cotizare" Deschis de gheorghe camelia simona la data: 05/29/2010 3:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioada minima de cotizare
Scris de: gheorghe camelia simona la data: 05/29/2010 3:25am
Gen:
Data nasterii:27.07.1977
Stagiul de cotizare: 9 ani 1/2
Alte date:
Intrebare:Care este perioada minima de cotizare pentru a putea primi pensie in conditiile in care nu mai lucrez din anul 2005 dar as vrea sa nu pierd acesti ani de contributie si cu ce suma ar trebui sa cotizez pe luna pentru a putea primi in jur de 500-600 lei pensie?(cum se face calculul?).Mentionez ca am inceput sa cotizez din nou din februarie 2010 cu cate 150 lei pe luna si as vrea sa stiu cat timp mai trebuie sa cotizez si cu ce suma pentru a ma incadra intr-o periaoda minima de contributie care sa imi asigure pensia mai sus mentionata?

Astept orice informatie,sugestie sau lamurire referitoare la situatia mea si cea mai buna cale de urmat.
Re: Perioada minima de cotizare
Scris de: la pensie la data: 05/31/2010 3:03am
Credem ca este prematur sa va faceti asemenea calcule avand in vedere perspectiva indepartata a pensionarii si certitudinea modificarii legislatiei in domeniu pana la iesirea dv la pensie. Dar daca vreti dv o evaluare a situatiei conform legislatiei actuale o vom face.
Perioada minima de cotizare :
-Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 iulie 2037 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
-Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se modifica astfel : aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 iulie 2042 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani iar stagiul minim ramane tot la 15 ani.
Referitor la valoarea pensiei :
-Este imposibil sa stabilim acum ce pensie veti avea dv peste cca 30 ani nestiind ce valaoare va avea suma de 500 – 600 lei si de aceia ne vom raporta la salariul mediu pe economie.
- Cotizarea pe Contract de Asigurare Sociala este o solutie buna numai pentru realizarea stagiului minim de 15 ani dar avand perioada mare pe care o aveti pana la pensionare sfatul nostru este sa continuati acest contract insa sa faceti eforturi pentru a va angaja si poate dupa iesirea din actuala criza financiara veti avea mai multe sanse.
-Acest contract de asigurare sociala nu este o solutie in vederea obtinerii unei pensii dorite si aceasta investitie financiara este una foarte slaba.
Pentru a va exemplifica va vom face un calcul sumar :
Pentru a avea o pensie de cca 700 lei acum trebuie sa aveti punctajul pensiei de 1 punct.
Pe februarie ati platit 150 lei avand suma asigurata prin contract de cca 480 lei, adica aveti asigurata o suma egala cu cca un sfert din salariu mediu pe economie. Aceasta suma se imparte la salariul mediu pe economie din luna februarie 2010 care a fost de 1940 lei si obtineti un punctaj lunar de 0,247 puncte. Cotizand astfel timp de un an de zile obtineti un punctaj anual sub 0,25 puncte. Pentru a avea un punctaj anual de un punct trebuie sa asigurati o suma de 4 ori mai mare si sa platiti o suma de 4 ori mai mare.
Presupunand ca in perioada lucrata ati avut un salariu egal cu salariu mediu pe economie pentru ca la pensie la limita de varsta sa aveti dupa legislatia actuala o pensie de 1 punct pe langa stagiul cotizat de cca 10 ani trebuie sa mai aveti o contributie la un nivel care sa va sigure un punctaj anual de 1 punct inca 20 ani, iar daca se adopta noua lege a pensiilor din ianuarie 2011 inca 25 ani. Contributia creste anual pe masura cresterii salariului mediu pe economie.
Toate acestea se intampla deoarece prin contractul actual platiti la suma asigurata si cotributia pentru angajat si cea pentru angajator. Daca va angajati veti plati o contributie numai pentru angajat care este de cca o treime din contributia totala pentu pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1