Subiect "varsta la care pot sa ma pensionez" Deschis de kele emeric la data: 09/25/2008 5:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta la care pot sa ma pensionez
Scris de: kele emeric la data: 09/25/2008 5:47am
Gen:m
Data nasterii:1949 18sep
Stagiul de cotizare:40
Alte date:16 ani in grupa 1
Intrebare:cand pot sa ma pensionez
Re: varsta la care pot sa ma pensionez
Scris de: la pensie la data: 09/25/2008 8:09am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 18 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde de cum au fost echivalate aceste stagii din grupa I de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 .
Astfel situatia dv poate fi incadrata in 2 variante si anume:

Varianta I
-Daca locul de munca la care ati lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006, pentru stagiu intre 14 ani si 5 luni si 16 ani si 10 luni in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si a stagiului complet de cotizare la 28 ani.

Varianta II
Daca locul de munca de grupa I a fost echivalat ca si cel de gr a II a cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 este avantajoasa incadrarea in art.167^1 din legea 19/2000 in care pentru stagiu de 16 ani in gr I beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 35 de ani ramane neschimbat. Aplicarea acestui articol este limitata pana in 30 martie 2011.

In ambele variante puteti iesi la pensie la limita de varsta in present, varianta I fiind mai avantajoasa deoarece reduce stagiul complet de cotizare care are consecinta o pensie mai mare.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul dv de grupa I va adresati societatii in care ati lucrat in aceasta grupa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1