Subiect "Armata facuta in timpul anilor de facultate" Deschis de Mariana Taparluie la data: 09/26/2008 11:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Armata facuta in timpul anilor de facultate
Scris de: Mariana Taparluie la data: 09/26/2008 11:17am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:1978-1981 Absolvit Politechnica-Mecanica Fina-3Ani Subinginer
Intrebare:In timpul anilor de facultate am facut armata si la sfirsit am obtinut gradul de Sublocotenent.Armata facuta in timpul anilor de studii superioare este luata in calculul anilor necesari pentru pensie?
Multumesc
Mariana
Re: Armata facuta in timpul anilor de facultate
Scris de: lapensie la data: 09/26/2008 1:39pm
Studiile universitare sunt considerate ca stagiu asimilat.
Un an universitar este socotit din 1 octombrie pana in 30 septembrie al anului urmator. In aceasta perioada se introduce in calcul salariul minim pe economie asemanator unui angajat care pe acea perioada a obtinut salariul minim pe economie, daca aceste cursuri au fost urmate inainte de 1 aprilie 2001. Identic se procedeaza si cu stagiul militar in perioada cat a durat acesta.
Pentru luarea in calcul a acestor stagii asimilate trebuie sa prezentati actele care certifica perioada in care au fost urmate. Logic este ca daca stagiul militar este inclus in perioada unui an universitar si se suprapun perioada respective va fi luata in calcul o singura data. Daca nu se suprapun atunci sunt socotite separat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1