Subiect "pensie anticipata" Deschis de valciu eugen la data: 09/30/2008 4:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: valciu eugen la data: 09/30/2008 4:04am
Gen:masculin
Data nasterii:15.06 1953
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:7,6 ani grI,17ANI GR.II
Intrebare:La ce virsta pot iesi la pensie si in ce an.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/30/2008 6:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 15 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde de cum au fost echivalate aceste stagii din grupele I si II, de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 .
Astfel situatia dv poate fi incadrata in 2 variante si anume:
Varianta I
-Daca locul de munca la care ati lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006, pentru stagiu de 7 ani si 6 luni in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani.
-Pentru stagiul de gr a II a intre 16 si 18 ani care a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei cu 6 ani si 6 luni si a stagiului complet de cotizare la 32 ani avand dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 15 decembrie 2011 .
Varianta II
Daca locul de munca de grupa I a fost echivalat ca si cel de gr a II a cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul cuprins intre 24 si 26 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 15 decembrie 2012 .
.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul dv de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul dv de gr I.
In ambele cazuri beneficiati de reducerea varstei cu conditia ca la data iesirii la pensie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani realizat conditie pe care o indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1