Subiect "grupa II de munca-operator centrala telefonica" Deschis de PIPIRIG CALINA la data: 10/08/2008 5:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa II de munca-operator centrala telefonica
Scris de: PIPIRIG CALINA la data: 10/08/2008 5:29am
Gen:F
Data nasterii:26.01.1953
Stagiul de cotizare:33 ANI 7 LUNI 24 ZILE
Alte date:
Intrebare:Activitatea desfasurata se incadreaza in gr.II de munca timp de 100%,pozitia---?-- din anexa 2 la ordinul 50/90?
Re: grupa II de munca-operator centrala telefonica
Scris de: la pensie la data: 10/08/2008 6:32am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, incepand cu 26 mai 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul in gr a II a intre 32 si 35 ani care a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni datorita careia puteati beneficia de pensie la limita de varsta dupa varsta de 51 ani si 10 luni adica dupa 26 noiembrie 2004.
Pensiile anticipata si anticipata partiala se pot cere cu o anticipatie de maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare. Calculul punctajului la ambele se face asemanator cu cea la limita de varsta.
La pensia anticipatea se pune conditia de stagiu de cotizare mai mare de stagiul complet de cotizare cu 10 ani.
La pensia anticipata partiala se pune conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare. Dar aceasta se reduce cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si cu numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare. Acest procent de reducere se poate calcula pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1