Subiect "calcul pensie" Deschis de CENGHER ELENA la data: 10/12/2008 2:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: CENGHER ELENA la data: 10/12/2008 2:56am
Gen:F
Data nasterii:18.02.1959
Stagiul de cotizare:32ani8luni17zile
Alte date:pensie de invaliditate gr2
Intrebare:Pentru calcularea pensiei de la pensie de invaliditate gr2 la pensie limita de varsta in acest program oferit de d-voastra cum se trec platile compensatorii OUG 98/99 SI LEGEA 1/1991 , mai precis ce COD ?? Va multumesc ! Cu stima ECengher
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/13/2008 2:41am
Programul de calcul al pensiei de pe site-ul nostru se adreseaza in principal pensionarului standard care lucreaza pana la varsta standard de pensionare. Am incercat sa-l adaptam si pentru anumite cazuri speciale ca: salariul orar, salariul netrecut in cartea de munca,stagiile asimilate militar si facultate si stagiu potential pentru pensia de invaliditate. Evident ca nu am putut sa acoperim toate cazurile particulare printre care se afla si cei care au obtinut salarii compensatorii la intrarea in somaj.
Acest caz poate fi calculat pe acest program dar cu un calcul suplimentar din partea celui care foloseste programul. Modul de utilizare este urmatorul:
-Se allege codul “L”
-Se completeaza suma obtinuta ca indemnizatie de somaj daca nu a obtinut salarii compensatorii
-Daca a obtinut salarii compensatorii pe aceasta perioada se completeaza o suma mai mica ce rezulta prin aplicarea sumei obtinute a unui coeficient de reducere.
Explicarea acestui coeficient de reducere este urmatorul:
Pentru un salariu obtinut normal in timpul lucrului se plateste CAS atat de catre angajat cat si de angajator la un nivel stabilit in fiecare an prin Legea Bugetului Asigurarilor Sociale. Exemplu in anul 2008 in perioada ianuarie-noiembrie CAS –ul pentru conditii normale este de 29 % (9,5 % angajatul si 19,5 % angajatorul) . In cazul unui salariu compensatoriu in aceasta perioada se plateste din Bugetul Asigurarilor de Somaj un CAS de numai 9,5 % nu de 29 % cat ar trebui, asa ca suma valorificata va fi cea obtinuta prin inmultirea salariului compensatoriu cu un coeficient de diminuare egal cu 9,5/29 = 0,3276
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1