Subiect "Calcul pensie" Deschis de IDU GHEORGHE la data: 11/18/2010 5:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: IDU GHEORGHE la data: 11/18/2010 5:03pm
Gen:
Data nasterii:18. 01. 1949
Stagiul de cotizare:41ani, 10 luni, 29 zile
Alte date:profesor
Intrebare:mi s-a emis decizia de pensionare si nu sunt multumit cu punctajul si cuantumul stabilit, am aflat ca din cauza crizei, este adevarat?, eu nu pot sa cred asa ceva!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/19/2010 7:06am
Domnule profesor daca am fi carcotasi am intelege ca ne intrebati pe noi daca este adevarat ca nu sunteti multumit cu puctajul pensiei din cauza crizei si in acest caz cel care este in masura sa raspunda sunteti dv nu noi.
Am inteles ideia si va spunem ca pe site-ul nostru nu discutam politica ci incercam sa ajutam pe cei care ne cer ajutorul.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul cu statut de cadru didactic, in 18 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni.
Daca aveti un stagiu de minim 30 ani cu statut de cadru didactic aveti dreptul (nu obligatia) de a va pensiona cu 3 ani inainte de varsta standard de pensionare conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statututul personalului didactic.
Formularea acestui aliniat in lege este urmatoarea:
“Personalul didactic poate fi pensionat la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii”.
Deci in aceste conditii dv ati iesit “la cerere” evident fiind “convins” sa faceti aceasta cerere.
Daca doriti sa verificati corectitudinea calculului pensiei puteti face aceasta verificare cu programul de pe site dar pentru aceasta trebuie sa aveti datele necesar a fi introduse in calcul.
Sfatul nostru este sa incepeti cu verificarea “Buletinului de calcul al pensiei” care trebuia sa fie anexat deciziei de pensionare. Daca nu ati primit buletinul de calcul al pensiei cereti-l Casei de Pensii deoarece sunt obligate sa vi-l dea.
In buletinul de calcul al pensiei verificati salariile si sporurile introduse in calcul daca aveti informatiile necesare.
Calculul matematic al punctajului pensiei dupa parerea noastra nu trebuie verificat. Daca totusi doriti sa-l verificati introduceti datele din buletinul de calcul al pensiei in programul de calcul pensie de pe site si daca obtineti diferente ne cereti sfatul.
Re: Calcul pensie
Scris de: Ionela Dascalescu la data: 11/19/2010 8:58am
Gen:Masculin
Data nasterii:09.02.1950
Stagiul de cotizare:peste 45 ani
Alte date:4 ani grupa a-2-a
Intrebare:Buna ziua, ma numesc Ionela Dascalescu si pun aceasta intrebare in numele tatalui meu:
A iesit in pensie anticipata la 60 ani, in februarie 2010. Din 700 si ceva lei pe decizie, ia in mana 400 lei. Am inteles ca e vorba de penalizari pentru pensia anticipata.
Intrebarea e: cand va putea iesi la pensie normala (speram februarie 2011 datorita celor 4 ani de munca in grupa a 2-a) va primi pensia reintregita?
Va primi in continuare 400 lei?
Multumesc!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/20/2010 4:00am
Pentru Ionela Dascalescu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere tatal dv. are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 4 ani in gr II nu beneficiaza nici de spor de vechime pentruca este sub limita minima de 5 ani pentru care se acorda acest spor si nici reducerea varstei standard de pensionare pentru pensie la limita de varsta deoarece se afla sub limita de 6 ani pentru care se acorda aceasta reducere.
Credem ca ati comis o eroare privind stagiul de cotizare si reducerea pensiei pentruca daca in stagiul de cotizare de 45 ani nu ati inclus un stagiu asimilat pentru stagiul militar, studii universitare sau pensie de invaliditate atunci avea dreptul la pensie anticipata (nediminuata) sau o pensie anticipata partiala cu diminuare mai mica.
In concluzie va primi pensie la limita de varsta in 09 februarie 2015 iar daca doriti sa verificam procentul de diminuare dati-ne o detaliere a stagiului de cotizare fara a include stagiile asimilate specificate mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1