Subiect "punctaj realizat in perioada lucrata in agricultura" Deschis de Marica Eugeniu la data: 10/13/2008 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj realizat in perioada lucrata in agricultura
Scris de: Marica Eugeniu la data: 10/13/2008 4:02am
Gen:M
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:38ani 6luni
Alte date:
Intrebare:In perioada 01.08.1966-01.11.1968 am lucrat ca tehnician veterinar in cadrul C.A.P. De ce punctaj voi beneficia in aceasta perioada?
Re: punctaj realizat in perioada lucrata in agricultura
Scris de: la pensie la data: 10/13/2008 5:01am
Sistemul de pensii pentru lucratorii din agricultura a fost integrat in sistemul public de pensii prin noua lege a pensiilor 19/2000 incepand cu 1 aprilie 2001.
Pentru un raspuns exact trebuia sa ne spuneti forma dv de retributie, de care depinde modul de calcul al punctajului din acea perioada. Astfel:
-Daca ati fost retribuit cu salariul lunar calculul punctajului se face asemanator cu cel al angajatilor din sectorul public.
-Daca ati fost reribuit ca ceilalti membrii coperatori cu un anumit numar de norme anuale consemnate pe un carnet trebuie sa mergeti cu acest carnet la Casa de Pensii Teritoriale de care apartineti, aceasta transforma acest numar de norme in “ani utili” iar la calculul pensiei vi se acorda cate 0,57255 puncte anuale pentru fiecare an util. Deasemeni numarul de ani utili constituie stagiu de cotizare pe acea perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1