Subiect "pensie" Deschis de ELENA la data: 10/13/2008 5:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: ELENA la data: 10/13/2008 5:58am
Gen:F
Data nasterii:07.01.1955
Stagiul de cotizare:28ANI SI 10LUNI
Alte date:PROFESIA ECONOMIST
Intrebare:AM LUCRAT 5ANI IN CONDITII SPECIALE (GRUPA II).CAND MA POT PENSIONA ANTICIPAT PARTIAL?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/13/2008 6:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000 ( nu conditii speciale). Pentru stagiul de 5 ani in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare deoarece stagiul minim pentru care se acorda reducere este de 6 ani.
La pensie anticipata partiala puteti iesi in ianuarie 2010 la varsta de 55 ani deoarece aceasta se poate face cu o reducere a varstei standard de pensionare de 5 ani daca in momentul pensionarii aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 30 ani. Dar aceasta se penalizeaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si cu numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1