Subiect "cum pot iesi la pensie inainte de termen?" Deschis de Costica la data: 11/28/2010 4:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum pot iesi la pensie inainte de termen?
Scris de: Costica la data: 11/28/2010 4:58am
Gen:Masculin
Data nasterii:01.06.1960
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:18 ani -gr 1;12 ani -gr a2a
Intrebare:cum se poate iesi la pensie inainte de termen?
Re: cum pot iesi la pensie inainte de termen?
Scris de: Carp Mircea la data: 11/29/2010 1:33am
Cea mai apropiata forma de pensionare in cazul de fata este limita de varsta la 58 de ani(daca legea unitara nu va mai suferi modificari).Reducere de 7 ani din 65 pentru 30 de ani de conditii deosebite(anii de grupa I-a intrand aici).Potrivit actualei legi ar fi trebuit sa aveti varsta de 52 de ani si 1 luna pentru a fi putut deschide dreptul la pensie de limita de varsta.Adica pentru 18 ani de munca in grupa I-a ati fi beneficiat de o reducere de 10 ani si 10 luni din 63 de ani si 11 luni in noiembrie 2010,.O zi buna.
Re: cum pot iesi la pensie inainte de termen?
Scris de: la pensie la data: 11/29/2010 2:57am
Datele prezentate de dv sunt neclare.
Conform anexei 3 la legii actuale a pensiilor 19/2000 (sau a legii unitare a pensiilor) si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 01 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca s-au numit “conditii speciale” si “conditii deosebite”.
In aceste conditii si avand in vedere data dv de nastere nu puteati sa lucrati 30 ani in gr I si II inainte de aprilie 2001, ci ati lucrat o perioada in conditii speciale sau conditii deosebite dupa aprilie 2001
Dupa aprilie 2001 grupele I si II au fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Sunt posibile mai multe variante si toate dau pensionare dupa 01 ianuarie 2011 cand presupunem ca va intra in vigoare legea unitara a pensiilor.
Cea mai avantajoasa este in cazul cand stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale si atunci cumulate cu stagiul lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si 6 luni si iesirea la pensie la varsta de 53 ani si 6 luni adica in 01 decembrie 2013.
Cea mai dezavantajoasa este in cazul cand stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite si atunci beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si iesirea la pensie la varsta de 58 ani adica in 01 iunie 2018.
Pentru un calcul précis trebuie sa reveniti cu precizarea ce stagiu de cotizare aveti lucrat in grupa I inainte de aprilie 2001 echivalat cu conditii speciale sau lucrat in conditii speciale dupa aceasta data.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1