Subiect "stagiu cotizare" Deschis de mihai dumitru la data: 10/18/2008 1:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu cotizare
Scris de: mihai dumitru la data: 10/18/2008 1:32pm
Gen:B
Data nasterii:02 10.1936
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:am lucrat grupa unu subteran ,din 1957-1989,fiind pensionat la limita de varsta in 1986.
Intrebare:La cat se imparte numarul total de puncte al meu (80.09)?La 30 de ani (stagiu complet de cotizare ) sau la 20 de ani (stagiu total de cotizare necesar)?
Re: stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/19/2008 8:06am
Presupunem ca ati lucrat in subteran in minerit (mai mult de 50% din timpul de lucru) in gr I de munca si locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale conform art 20 din legea pensiilor 19/2000 iar conform art.43 din aceiasi lege aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare la 45 ani iar a stagiului complet de cotizare la 20 ani . In acest caz punctajul total se imparte la 20. Acest lucru il puteti verifica impartind punctajul total la punctajul mediu anual care vi s-au comunicat prin decizia de recalculare pensie din anul 2005.
Daca nu ati lucrat in minerit ( ati lucrat in constructii subterane ca: tuneluri sau metrou) se pastreaza incadrarea de mai sus numai daca prin legea 226 /2006 locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale.
Re: stagiu cotizare
Scris de: mihai dumitru la data: 10/25/2008 3:36am
Gen:M
Data nasterii:o2.10.1936
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:desi indeplinesc toate conditiile sus mentionate:am lucrat in minerit 30 ani,100% din timpul de lucru lunar in subteran,perioada de lucru fiind 1957-1986 cand am fost pensionat la limita de varsta,continuand sa lucrez in minerit pana in 1989 si dupa aceasta perioada am lucrat in alt domeniu pana in 2004,cei de la CNPAS Constanta recunosc ca indeplinesc toate conditiile pentru a fi incadrat la conditii speciale de munca,dar nu vor sa faca acest lucru,motivand ca deoarece am iesit la pensie in 1986,PERIOADA MEA DE COTIZARE FIIND MAI VECHE,ramin incadrat asa cum am fost initial(grupa unu de munca),si chiar daca m-ar incadra la conditii speciale nu beneficiez de facilitatile acestei incadrari adica nu vor reduce varsta standard de pensionare la 45 de ani si nici stagiul de cotizare la 20 de ani.Consider ca este o mare nedreptate care mi
s-a facut.
Acum procesul cu CNPAS Constanta este pe rol.
Va rog sa-mi spuneti si mie cui as putea sa ma adresez pentru a-mi rezolva aceasta problema?
Re: stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/25/2008 5:09am
Aceasta este interpretarea legii 19/2000 data de Casele de Pensii si nu este numai in cazul dv. Este un caz general. Aceasta interpretare o intalnim si in cazul locurilor de munca care au fost inainte de 1 aprilie 2001 in gr I iar dupa aceasta data au fost echivalate cu conditii speciale prin legea 226/2006. Cu aceasta interpretare a legii exista cazuri, pe care le cunoasteti si dv, in care la acelasi loc de munca la esirea la pensie dupa 1 aprilie 2001 au fost aplicate prevederile legii 19/2000 iar recalcularea pensiilor celor care au iesit la pensie inainte de 1 aprilie 2001 nu s-a mai facut conform acelorasi prevederi ale legii.
Rezolvarea unor astfel de litigii nu se poate face decat prin justitie, aceste actiuni fiind lipsite de taxe. Dar din pacate avand in vedere ca este un caz general puteti avea castig de cauza numai daca aveti un avocat bun care sa prezinte cauza iar acesta nu poate fi gasit fara a fi platit.
Noi va dorim succes, iar daca reusiti, aceasta ar constitui o reusita care merita sa fie facuta cunoscuta si de alti pensionari care sunt in cazul dv.

Pentru a va ajuta in argumentarea dv va dam cateva citate din OU 4/ 2005 privind recalcularea pensiilor :
-Din preanbulul ordonantei: “In vederea sustinerii masurilor de reformare a sistemului de pensii prevazute in Programul de guvernare, respectiv urgentarea procesului de recalculare a tuturor pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, stabilite in baza legislatiei in vigoare anterior datei de 1 aprilie 2001, aflate in plata, astfel incat sa fie respectat principiul "la conditii egale de pensionare, pensii egale, indiferent de anul iesirii la pensie"
-Art. 2
(1) "Recalcularea prevazuta la art. 1 se efectueaza prin determinarea punctajului mediu anual si a cuantumului fiecarei pensii, cu respectarea prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale"
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1