Subiect "grila de IMPOZITARE-limita de varsta" Deschis de ruxandra popescu la data: 10/20/2008 5:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grila de IMPOZITARE-limita de varsta
Scris de: ruxandra popescu la data: 10/20/2008 5:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:S-ar putea sa publicati aici GRILA de IMPOZITARE pt. limita de varsta, vechime completa ca sa ne calculam / verificam BRUTUL / NETUL la pensia marita la 1 oct. 2008 ? Sper ca da . Va multumesc
Re: grila de IMPOZITARE-limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/20/2008 8:41am
Nu exista o grila de impozitare a pensiilor deoarece exista o cota unica a impozitului insa in anul 2008 este aplicata numai sumelor care depasesc limita de 1000 roni. Pentru impozite exista un mod de calcul pe care vi-l explicam.
La 1 octombrie 2008 valoarea punctului de pensie a crescut cu 20% de la 581,3 la 697,5 roni. Astfel un pensionar care are punctajul mediu anual al pensiei 2 puncte in septembrie 2008 a avut pensia de 1163 roni iar in octombrie 2008 va avea pensia de 1395 roni.
Este supusa contributiei de asigurari de sanatate (CASS) de 5,5 % si impozitului pe venit de 16 % suma de 395 roni asfel :
CASS 395x 0,055 = 22 roni
Se impoziteaza suma ce ramane dupa plata CASS adica 395-22=373 roni adica 373x 0.16= 60 roni impozit.
Suma primita de pensionar dupa impozitare va fi: 1395 -22-60=1313
Ne cerem scuze pentru umorul involuntar privind cifrele pensiei ramase dupa inpozitare.
Re: grila de IMPOZITARE-limita de varsta
Scris de: ruxandra popescu la data: 10/20/2008 9:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pt. promptitudine si pt. profesionalismul explicatiei TOTUSI , e o PROBLEMA : La aceasta marire, impozitul meu a crescut de mai mult de 3 ori , adica de la 20 RON la 65,3 RON . Calculul e corect DAR , cred ca METODA NU E CORECTA .... CONSIDER ABERANTA cresterea de impozit. ERRARE HUMANUM EST...= totul este PERFECTIBIL.... S P E R in c o r e c t a r e a M E T O D E I de calcul , astfel ca diferenta de impozit sa fie cat de cat LOGICA si REZONABILA.. Va multumesc , ANTICIPAT pt. intelegere si, sper la R E Z O L V A R E A pe care o astept de la dvs.
Re: grila de IMPOZITARE-limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/20/2008 9:47am
Logica este pentruca se bazeaza pe o metoda aprobata prin Legea Codului Fiscal. Rezonabila dupa rationamentul dv nu este iar dupa rationamentul celor care au stabilit metoda este.
Noi nu discutam legile si nu am facut altceva decat sa explicam metoda.
Avand in vedere ca noi nu avem nimic in comun cu cei care stabilesc impozitele ci niste platitori de impozite ca si dv daca asteptati REZOLVAREA de la noi credem ca o veti astepta mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1