Subiect "noi date pentru calcul punctaj pensie handicap preexistent" Deschis de Vasile la data: 10/22/2008 10:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noi date pentru calcul punctaj pensie handicap preexistent
Scris de: Vasile la data: 10/22/2008 10:59am
Gen:M
Data nasterii:11.01.1946
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date: multumesc pentru raspunsul Dv; revin cu unele completari privind pensioanarea mea; aceasta a fost posibila in anul 2000 cand aveam 54 ani in baza OUG nr.102/1999, art.44 lit.f2 prevedea posibilitatea pensionarii la limita de varsta pentru persoanele cu handicap preexistent angajarii mele (am depus in anul 2000 odata cu cererea de pensionare si certificatul doveditor al handicapului accentuat de la varsta de 18 ani, mult inaintea angajarii in munca, avand 34 ani de munca a fost posibila pensionarea mea la varsta de 54 ani la limita de varsta. Prevederile acestei ordonante care nu mai este in viguare acum se regasesc in legea 19/2000 in baza careia s-a intocmit buletinul meu de calcul. Faptul ca la dosar exista acest certificat medical inca din momentul pensionarii a fost ignorat, eu avand in prezent o pensie doar de 670 lei dupa 34 ani de munca cu acest handicap gradul II accentuat.Punctajul total obtinut este corect, dar faptul ca s-a impartit la 30 a condus la la o pensie f. mica.
Intrebare: am sanse sa solicit la casa de pensii recalcularea punctajului prin luarea in consideratie a tuturor prevederilor din legea 19/2000 si considerarea pensionarii mele initiala "la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare avand handicap accentuat preexistent" ca un drept castigat si perfect legal si in prezent? Altfel, protectia persoanelor cu handicap este doar pe hartie. Multumesc mult pentru atentia acordata.
Re: noi date pentru calcul punctaj pensie handicap preexistent
Scris de: la pensie la data: 10/22/2008 12:53pm
Ne cerem scuze ca nu am cunoscut prevederile OUG 102/1999 si va suntem rescunatori pentruca ne-ati atras atentia asupra acesteia. Este adevarat ca prevederile articolului 47 din legea 19/2000, care acorda dreptul reducerii varstei standard si a stagiului complet de cotizare persoanelor cu handicap preexistent si art 44 f din OUG 102/1999 sunt dupa parerea noastra similare. Consideram ca prevederile legii 19/2000 in acest caz au preluat prevederile OUG /1999 si se poate considera continuitatea aceluiasi drept.
In concluzie consideram ca recalcularea a fost facuta gresit si aveti dreptul sa cereti impartirea punctajului total cu 20 nu cu 30.
In ceiace priveste caile de atac suntem de parere ca nu este inutil sa faceti o cerere, catre Casa de Pensii, de revizuire a calculului pensiei dar nu trebuie pierdut timpul si strans informatiile necesare pentru actionarea in justitie a Casei de Pensii daca nu raspunde pozitiv in timp de 30 zile.
Instanta competenta in asemenea actiuni sunt tribunalele iar actionarea in aceste instante este lipsita de taxe. Ar fi preferabil daca ati putea obtine si o asistenta juridical (a unui avocat) de la o organizatie care se ocupa cu drepturile persoanelor cu handicap.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1