Subiect "recorelare" Deschis de franga florica la data: 10/24/2008 11:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recorelare
Scris de: franga florica la data: 10/24/2008 11:50am
Gen:
Data nasterii:02.07.1945
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:grupa a doua de munca
Intrebare:am depus pt recorelarea pensiei in 2006 adeverinta pt sporul de vechime si completare la vechime o adeverinta am asteptat in zadar sa primesc un raspuns este posibil ca atunci cind se va recalcula pensia pt grupa a doua de munca sa se faca si cealalta recorelare?
Re: recorelare
Scris de: la pensie la data: 10/24/2008 12:16pm
Aceste adeverinte aveati dreptul sa le depuneti timp de 3 ani dupa recalcularea din 2005. Cauzele pentru faptul s-a intarziat peste 2 ani sunt imputabile Casei de Pensii. Recalcularea pentru grupa a II este o actiune separata si nu credem ca o va urgenta pe cealalta. Credem ca sunt oportune doua actiuni:
-O sesizare scrisa la Casa de Pensii in care ii instiintati ca deoarece nu au dat curs recalcularii pensiei conform cu ultimile adeverinte veti deschide actiune in justitie (la tribunalul judetean sau de sector)
-In speranta ca aveti acte doveditoare ca ati predat aceste adeverinte la Casa de Pensii, depuneti o plangere la tribunal impotriva Casei de Pensii si prezentati actele doveditoare. Actiunea la tribunal este lipsita de taxe si daca va fi citata Casa de Pensii la tribunal va accelera actiunea de recalcularea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1