Subiect "cind am dreptul sa ies la pensie" Deschis de venin niculai la data: 10/26/2008 3:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind am dreptul sa ies la pensie
Scris de: venin niculai la data: 10/26/2008 3:29am
Gen:
Data nasterii:02 februarie 1958
Stagiul de cotizare:32ani si2luni
Alte date:vechime totala 33ani si 6luni.din care armata 1an si 4luni.in gr.1 am 23ani si8luni.in gr.2de munca am 8ani si 6luni.
Intrebare:cind am dreptul sa ies la pensie anticipat.
Re: cind am dreptul sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/26/2008 9:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani . Calculul l-am facut cu programul de „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In cazul dv nu intra in calcul iesirea la pensie anticipata deoarece aceasta se face cu o anticipare de 5 ani fata de data de mai sus iar stagiile in grupele de munca va dau dreptul la reducerea varstei de pensionare cu perioade mai mari.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde si de cum a fost echivalat stagiul dv din grupa I, de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 astfel:
1. Idiferent de cum a fost echivalat locul dv de gr I va puteti incadra in prevederile art !67^1 din legea 19/2000 pentru stagiu cuprins intre 22 si 24 ani in gr I puteti cere pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 13 ani adica in februarie 2010. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011.
2.Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare la 56 ani si a stagiului complet la 26 ani. Pentru stagiul de 8 ani in gr a II a, care a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni. Cumuland cele doua reduceri rezulta reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in august 2012. Daca va aflati in aceasta varianta si trebuie sa alegeti intre varianta 1 si 2 si nu sunteti presat sa iesiti la pensie varianta 2 este preferabila, desi se iese mai tarziu, deoarece valoarea pensiei este mai mare datorita reducerii stagiului complet de cotizare.
3.Daca atat locul de munca de gr I cat si cel de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite atunci aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare numai cu 7 ani si 6 luni si deci nu trebuie sa o mai luati in calcul ci trebuie sa alegeti intre primele 2 variante.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1