Subiect "calculul pensiei" Deschis de Muntean Maria la data: 10/28/2008 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: Muntean Maria la data: 10/28/2008 3:56am
Gen:
Data nasterii: 05.10.1953
Stagiul de cotizare: 32 de ani
Alte date: se socotesc la vechime si cei 3 ani pensie de boala gradul II? atunci ar fi 35 de ani
Intrebare: daca pot sa ies in anul 2009 la pensie si cu cat voi fi penalizata
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 10/28/2008 4:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in mai 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala cu o anticipare maxima de 5 ani adica din mai 2008 dar in acest caz pensia se reduce cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.Presupunand ca cereti in mai 2009 si aveti stagiu de cotizare peste 32 ani si 2 luni procentul de reducere este de cca 17 % iar daca aveti sub 32 ani si 2 luni procentul este de cca 19 %. La pensia anticipata partiala nu se socoteste stagiul de pensie de invaliditate, acesta se socoteste numai la pensia la limita de varsta. Daca sunteti in prezent in pensie de invaliditate este indicat sa continuati cu aceasta pensie pentruca este mai mare si din mai 2008 nu mai sunteti obligata sa va prezentati la comisia de expertiza medicala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1