Subiect "Cand poate iesi la pensie" Deschis de Talpiga Florinela la data: 11/04/2008 7:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand poate iesi la pensie
Scris de: Talpiga Florinela la data: 11/04/2008 7:13am
Gen:m
Data nasterii:24.12.1956
Stagiul de cotizare:33ani 8 luni 21 zile
Alte date:grupa I 14 ani 8 luni 3 zile; stagiul asimilat 1 an 3 luni 18 zile; conditii normale 10 ani 9 luni
Intrebare:cand poate iesi la pensie anticipat sau partial anticipat(care e diferenta intre ele)
Re: Cand poate iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/04/2008 8:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in decembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde de cum a fost echivalat stagiul dv din grupa I, de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 astfel:
1.Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv intre 12 ani si 6 luni si 15 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare la 60 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in decembrie 2016 si reducerea stagiului complet de cotizare la 30 ani.
2.Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci pentru 14 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in decembrie 2018.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca.
Pensie anticipata sau anticipata partiala puteti cere cu 5 ani anticipare fata de decembrie 2021 adica in decembrie 2016. Evident ca aceasta se cere numai daca stagiul in gr. I a fost echivalat cu conditii deosebite pentruca daca a fost echivalat cu conditii speciale la aceiasi data aveti dreptul la pensie la limita de varsta care este avantajoasa.
Diferenta intre pensia anticipata si cea anticipata partiala este urmatoarea:
Pensie anticipata puteti cere in decembrie 2016 daca stagiul dv de cotizare este mai mare de 45 ani (stagiul complet +10 ani) fapt care nu este posibil.
Pensie anticipate partiala puteti cere in decembrie 2016 daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani. Pensia este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste 35 ani, iar pentru reducerea varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza reducerea pensiei. In cazul ca cereti in decembrie 2016 si aveti atunci peste 41 ani stagiu de cotizare, pensia se va reduce cu cca 5 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1