Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Botnariu Iustin la data: 11/05/2008 6:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Botnariu Iustin la data: 11/05/2008 6:43am
Gen:M
Data nasterii:18.03.1952
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:toti sunt in grupa a 2-a
Intrebare:As putea sa ies anticipat la pensie?daca da la ce varsta?
Va multumesc.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/05/2008 8:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 18 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Avand in vedere cele de mai sus credem ca ati facut o eroare deoarece se considera stagiu de gr a II numai inainte de aprilie 2001. Presupunand ca inainte de aceasta data ati lucrat in gr a IIa iar dupa ati lucrat in conditii deosebite, pentru stagiu de peste 35 ani lucrat in conditii deosebite (perioada maxima prevazuta de lege) beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in 18 martie 2009 avand si stagiul complet de cotizare depasit. La stagiul de cotizare efectiv lucrat mai beneficiati de un spor de vechime de cca 8 ani pentru stagiul de cca 32 ani in gr a II a.
In aceste conditii nu mai discutam de pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1