Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 11/06/2008 2:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/06/2008 2:59am
Pentru Feloiu Florea
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 30 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiu cumulat intre 24 si 26 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si dreptul de a iesi la pensie la limita de varsta in 30 ianuarie 2010.
Pentru stagiile in gr I si II primiti un spor de vechime intre 5 si 7 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala puteti cere dupa 30 iulie 2009. Daca impreuna cu sporurile de vechime pentru grupe cumulati o vechime peste 45 ani puteti cere pensie anticipata fara reducere sau daca veti cumula sub 45 ani vechime puteti cere pensie anticipata partiala cu o reducere nesemnificativa a pensiei.
Avand in vedere ca numai dupa 6 luni de la 30 iulie 2009 in 30 ianuarie 2010 aveti drept la pensie la limita de varsta daca nu sunteti obligat sa iesiti la pensie este recomandat sa asteptati iesirea la pensie la limita de varsta atunci cand se ia in calcul si stagiul militar daca il aveti satisfacut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1