Subiect "o lege pentru cei care au facuto" Deschis de badila ion sorin la data: 11/07/2008 3:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
o lege pentru cei care au facuto
Scris de: badila ion sorin la data: 11/07/2008 3:38pm
Gen:
Data nasterii:27 03 1973
Stagiul de cotizare: 12 si 9 luni
Alte date:nevazator gradul 1 handicap permanent din nastere
Intrebare:buna ziua. vreau sa va intreb daca persoanele nevazatoare care ies la pensie pentru limita de varsta [L19/2000 art.47 punctul 2] beneficiaza de o pensie calculata la stagiul cotizant sau de o pensie calculata la stagiul complect de cotizare. mentionez ca ma aflu intrun proces cu casa de pensii. aceasta situatie anormala a aparut odata cu legea 19/2000. eu am o vechime de 12 ani si 9 lunivechime si am avut si sporuri comparativ cu alti colegi care au iesit la pensie cu 8 ani vecime pe caz de boala si au o pensie considerabil mai mare ca noi, care am lucrat peste stagiul care era necesar adica 11 ani si 8 luni. in lege se spune ca acest stagiu de cotizare [11 ani si 8 luni ] se considera stagiu complect de cotizare. atunci de ce pensia sa calculat doar la vechimea cotizanta. mai mentionez ca nu mai avem sprijinul filialelor de nevazatori iar cei care am iesit la pensie pentru limita de varsta pe legea 19 suntem total defavorizati. in speranta ca imi veti da un raspuns va multumesc
Re: o lege pentru cei care au facuto
Scris de: la pensie la data: 11/10/2008 3:42am
Din datele transmise de dv nu cunoastem unele date care sa ne permita un comentariu la obiect. Aceste informatii care ne lipsesc sunt: Care este obiectul procesului dv cu Casa de Pensii? Ce stagiu s-a folosit la calculul pensiei dv?
Cand se initiaza un process , desi acesta este scutit de taxe, este recomandat sa se analizeze temeinic argumentele si sa se discute cu cineva care cunoaste reglementarile in domeniu, pentru a evita necazurile respingerii actiunii fie ca nu este intemeiata fie ca nu este bine argumentata. Aceste situatii sunt posibile deoarece unele prevederi ale legislatiei pensiilor sunt neclare si pot fi interpretate de noi in mod diferit de cel oficial al Casei de Pensii care mai are in plus si Normele metodologice de aplicare ale legilor. Aceste norme sunt mai putin accesibile noua.
Din acest punct de vedere atat in cazul pensiei de invaliditate cat si al pensiei pentru asiguratii cu handicap preexistent, modul de calcul al punctajului mediu nu este explicat clar.
Astfel pentru pensia de invaliditate pentru boli obisnuite se fixeaza stagii minime in functie de varsta, numite stagii necesare, iar la calculul punctajului se ia stagiul total avut in momentul pensionarii dar nu mai mare de stagiul complet.
Asemanator in cazul celor cu handicap preexistent sau al nevazatorilor prevederile nu sunt precise si sunt urmatoarele:
Art 77 din legea 19/2000 prevede „ In general punctajul mediu anual realizat de asigurat in perioada de cotizare se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale realizate de asigurat in perioada de cotizare la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare. Conform art 77 alin (2) in cazul nevazatorilor prevazuti in art 47 la stabilirea punctajului mediu anual se iau in considerare stagiile prevazute la acest articol.
Art.47 alin (2)din legea19/2000 prevede “Nevazatorii pot beneficia de pensie la limita de varsta daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare (in cazul dv cel putin 10 ani).
Conform acestor prevederi si noi suntem tentati sa credem ca este corect ca la dv sa se foloseasca in calcul stagiu de 10 ani. Dar avand in vedere ca in art 47 s-a introdus expresia “cel putin” este posibila si o interpretare care sa justifice folosirea in calcul a stagiului avut la data pensionarii (in cazul dv 12 ani si 9 luni).
Cred ca ar trebui sa va interesati la cineva care a iesit la pensie in situatia de handicap preexistent si sa analizati daca in calcul a fost folosit stagiul avut la momentul pensionarii. Daca da inseamna ca acesta este un procedeu general si nu poate fi modificat decat prin modificarea legii sau a normelor metodologice, lucru foarte dificil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1