Subiect "pensia de urmas" Deschis de simona la data: 11/09/2008 2:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de urmas
Scris de: simona la data: 11/09/2008 2:27pm
Gen:
Data nasterii:03.08.1980
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsul acordat dar in legea 164/2001 la pensii de urmas sectiunea 5respectiv Stabilirea si plata pensiilorse precizeaza ceva si vreau sa stiu daca ma incadrez si eu.In tot cazul intrucat cei da la casa de pensii Bucuresti spun ca nu pot cumula aceasta pensie cu venituri realizate din activitati profesionale,cunosc un caz ca si al meu numai ca acesta a dat in judecata casa de pensii si a castigat procesul intrucat pensia de urmas ar fi un ajutor de la parintele decedat si nu are legatura cu veniturile realizate din activitati profesionale.In acest caz cum ar fi mai bine sa procedez?
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/09/2008 4:05pm
Este adevarat legea 164/2001 art.59 se refera la cazul dv si se fixeaza limita castigului la jumatatea din salariul mediu brut pe economie. In acest caz pensia se suspenda si se reia atunci cand nu mai realizati venituri peste acest plafon.
Nu intelegem din ce cauza va interesati la Casa de Pensii care nu are legatura cu pensia dv deoarece sistemul de pensii pentru militari nu este integrat in sistemul public de pensii.
Dv trebuie sa va interesati la organele specificate in art 49 din legea 164/2001
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1