Subiect "Handicap preexistent" Deschis de Terezia R la data: 11/10/2008 12:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Handicap preexistent
Scris de: Terezia R la data: 11/10/2008 12:29pm
Gen: F
Data nasterii: 14.08.1950
Stagiul de cotizare: 27 ani
Alte date:
Intrebare:

Nu inteleg exact ce se intelege prin handicap preexistent. Inainte sa incep initial lucrul, sau o perioada de x ani lucrata cu acest handicap.

Am inceput sa lucrez in 1970.
In 1976 am fost incadrata in pensie handicap GR.2.
In decembrie 1977 la cererea mea am reinceput lucrul pana in noiembrie 1996 cand am intrat din nou in pensie de handicap GR.2 pt aceiasi boala.
De 2 ani am si certificat de "handicap accentuat", numa atunci afland de existenta acestui drept.

In legea 19/2000 spune:

Art. 47. - (1) Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat, in functie de gradul handicapului, beneficiaza de reducerea stagiilor de cotizare si a varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 3, astfel:
a) cu 15 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin o treime din stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap grav;
b) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap accentuat;
c) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap mediu.


Ma incadrez in aliatul b) pt reducerea varstei de pensionare?
Daca ma incadrez, totalul punctelor la cati ani de cotizare se impart?
De asemenea as dori sa stiu si ce acte mi-ar fi necesare pt demonstarea handicapului "preexistent".

Va multumesc,
Terezia
Re: Handicap preexistent
Scris de: la pensie la data: 11/10/2008 1:43pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 februarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Datele dv sunt confuze si nu putem sa va dam nici noi date exacte.
Perioadele de pensie de boala din 1976-1977 si dupa 1996 nu sunt pensii de handicap ci sunt pensii de invaliditate de gr 2. Presupunem ca aveti o perioada de numai 2 ani cu handicap si aceia presupunem ca nu sunt lucrati ci in pensie de invaliditate.
In aceste conditii presupunem ca punctajul mediu al pensiei dv se calculeaza prin impartirea punctajului total la 27.
Ceiace vrem noi sa va atentionam este sa va calculati valoarea aproximativa a pensiei la limita de varsta care din punct de vedere teoretic poate sa fie mai mica decat cea pe care o aveti in prezent. In acest caz aveti dreptul sa optati pentru mentinerea actualei pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1