Subiect "data pensionare" Deschis de Mariana Mistu la data: 11/11/2008 3:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: Mariana Mistu la data: 11/11/2008 3:59pm
Gen: feminin
Data nasterii: 21.01.1958
Stagiul de cotizare: 30 ani
Alte date: 19 ani gr.II si pensionat boala gr.III din 08.04.2005
Intrebare: Doresc sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat sau partial anicipat? Pot beneficia de reducerea varstei de pensie atat datorita grupei II cat si a reducerii cu 5 ani pentru anticipat? La ce data pot iesi la pensie?
Multumesc anticipat: Mariana Mistu
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/12/2008 3:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 21 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu intre 18 si 20 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani care va da dreptul la pensie la limita de varsta in 21 ianuarie 2014 avand si stagiul complet de cotizare indeplinit.
Pentru stagiul in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni.
Reducerea de varsta de pensionare pentru grupa de munca nu se poate cumula cu reducerea de 5 ani pentru pensie anticipata partiala. Pensia anticipata partiala este diminuata cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare. Pensia anticipata partiala de care puteti beneficia din 21 ianuarie 2013 va avea un procent de diminuare foarte mic deoarece nu se calculeaza reducerea pensiei pentru cei 4 ani de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1