Subiect "Pensionare grupa II" Deschis de Dumitrana Eduard la data: 11/12/2008 12:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare grupa II
Scris de: Dumitrana Eduard la data: 11/12/2008 12:59pm
Gen: F
Data nasterii: 11-Aprilie-1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

as dori sa stiu daca mama (nascuta - apile 1953) poate iesi la pensie cu GRUPA II-a ( NU ANTICIPAT !!! )in urmatoarele conditii:
- a lucrat din 1974 - 2008
- unitatea la care a lucrat i-a eliberat "adeverinta" ca in perioada 1977-2001 a platit/cotizat grupa a II-a cu 90%
conform legii , functia ocupata find PDMS.
Multumesc
Re: Pensionare grupa II
Scris de: la pensie la data: 11/12/2008 2:20pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere mama dv. are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 11 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu lucrat in conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani care ii da dreptul la pensie la limita de varsta dupa 11 septembrie 2007 avand si stagiul complet de cotizare indeplinit.
Pentru stagiul in gr II beneficiaza de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni.
Re: Pensionare grupa II
Scris de: Dumitrana Eduard la data: 11/12/2008 3:42pm
Eu am calculat asa :
- conform programului „ Varsta de iesire la pensie” de pe site este 59 ani si 5 luni ( 11 sept 2012)
- 2001-1977= 24 de ani de grupa a II
- conform "adeverintei" eliberate de angajator (locul de munca) in aceasta perioada a fost cotizata grupa a II cu 90 % deci 24*0.90 = 21.6 ani - aceasta fiind perioada corecta grupa a II-a
- lege 19/2000 art 42 spune ca la 20 de ani de conditii deosebite se acorda o reducere de 4.5 ani
- 59,5 - 4,5 = 55 ani varsa limita la care se poate pensiona mama , e are aceasta varsta acum fiind nascut in 1953.

Problema este ca, Casa de Pensii Arges ia spus ca este OK din punct de
vedere al varstei , dar functia PDMS-ist nu se incadreaza la grupa a II-a, si vor sa-i refuze decizia de pensionare.

Intrebarile mele sunt, una:
- logica - ce conteaza functia atata timp cat in perioada respectiva (1977-2001) s-a cotizat la stat o suma "X" pentru grupa a II ??
si una
- legislativa - unde este prevazut ca functia de PDMS(primitor distribuitor marfa - ceva in genul asta) nu se incadreaza in grupa a doua ?? conform HG.261 din 22-feb-2001 Art 15 tot ce a fost pana in anul 2001 grupa I&II se considera conditii deosebite , cu mici exceptii care intra la conditii speciale.

Va rog frumos daca puteti comenta daca este corect/legal ce am scris mai sus.
Multumesc
Re: Pensionare grupa II
Scris de: la pensie la data: 11/13/2008 6:03am
Vom comenta numai intrebarile din acest al doilea mesaj.
Incadrarea in grupa de munca se face pentru locurile de munca nu pentru functii.
Din pacate functionarii Caselor de Pensii isi depasesc atributiile si apreciaza ca anumiti asigurati care au anumite functii nu au lucrat in locuri de munca incadrate in grupe de munca. Aceste cazuri sunt frecvente.
Dupa parerea noastra puteti sa actionati la tribunal Casa de Pensii daca aveti argumentele necesare ca:
-adeverinte de la angajator prin care sa certifice ca a lucrat in locul de munca incadrat in grupa de munca.
-copie de pe cartea de munca in care sa fie consemnat ca a lucrat in grupa a II a de munca.
-contract individual de munca in care deasemeni sa fie consemnata grupa de munca.
Ceiace au in plus functionarii Caselor de Pensii sunt Instructiunile de aplicarea ale legilor care este posibil sa contina o lista cu functii care pot beneficia de anumite prevederi dar aceasta nu inseamna excluderea tuturor celorlalti care sunt certificati de angajator ca au lucrat in locuri de munca incadrate legal intr-o anumita grupa de munca.
Actiunea in justitie este lipsita de taxe dar trebuie argumentata serios.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1