Subiect "calcul pensie" Deschis de lucretia la data: 11/12/2008 1:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: lucretia la data: 11/12/2008 1:28pm
Gen:feminin
Data nasterii:1957,oct,16
Stagiul de cotizare:29 ani.2 luni, 11 zile
Alte date:toata perioada in invatamant
Intrebare:ce pensie voi avea daca doresc anticipata partial dupa oct 2012?Din oct 2007 pana in ian 2008 sunt in pensie de boala
Multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2008 3:19pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 16 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensia anticipata partiala in 16 octombrie 2012 cu conditia de stagiu complet de cotizare (30 ani) indeplinit. Pensia este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 16 octombrie 2012 si pana atunci continuati sa lucrati sau va aflati in pensie de invaliditate si cumulati peste 33 ani de stagiu (inclusiv perioada de pensie de invaliditate) diminuarea pensiei va fi de cca 21%.
Daca sunteti in pensie de invaliditate va propunem urmatoarea varianta: Sa continuati in pensie de invaliditate si dupa octombrie 2012 deoarece valoarea pensiei de invaliditate este mai mare decat pensia anticipata partiala iar dupa octombrie 2012 conform art 62 (7) c din legea 19/2000, nu mai sunteti obligata sa va prezentati la revizuirea medicala.
Daca pana in octombrie 2014 nu se modifica drepturile la pensie ale personalului didactic conform legii 128/1977 (Statutul personalului didactic) art 127 (3) pentru peste 25 ani lucrati in invatamant femeile au dreptul sa ceara pensionarea la limita de varsta cu 3 ani inainte de varsta standard de pensionare.
Re: calcul pensie
Scris de: Posiar Rodica la data: 07/16/2010 3:39am
Gen:feminin
Data nasterii:29 iulie 1955
Stagiul de cotizare:14 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:De cinci ani sunt pensionata cu gradul 2 de invaliditate.In perioada cand copii mei au avut sub 7 ani am lucrat cu jumatate de norma.La calculul pensiei,aceasta perioada se considera un an calendaristic sau doar jumatate de an?
Daca,am 3 copii,pot iesi mai devreme la pensie?
Perioada in care sunt pensionata pe caz de boala se ia in calculul pensiei la limita de varsta?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/17/2010 3:15am
Presupunem ca perioada cat ati lucrat cu program redus pentru cresterea copiilor pana la 6 ani este inainte de aprilie 2001 si atunci conform art 20 alin (6) din legea 3/1977, modificata, aceasta perioada vi se considera cu timp integral.
Pentru faptul ca ati nascut si crescut pana la 10 ani a 3 copii vi se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 an numai daca la acea data aveti stagiul de cotizare de 30 ani.
Perioada cat beneficiati de pensie la limita de varsta este luata in calculul pensiei la limita de varsta atat la calculul stagiului de cotizare cat si la punctaj, luanduse in calcul in loc de salariu pensia de invaliditate primita.
Re: calcul pensie
Scris de: Drentia Emilia la data: 05/23/2011 3:36pm
Gen:feminin
Data nasterii:10.12.1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
Intrebare:Buna, am fost diagnosticata cu cancer la colon in stadiul 4 in decembrie, iar din februarie primesc pensie de Handicap pt gradul I, grav si indemnizatie de insotitor. Din decembrie sunt trecuta ca salariata in concediu medical. Doresc sa stiu daca pot sa primesc si pensie de boala si pensia de handicap cu indemnizatie. In legea pensiilor spune doar ca pot sa aleg una din ele si indemnizatia sa o pastrez. In cazul acesta care ar fi mai avantajoasa mai ales ca am 32 de ani lucrati? mentionez ca primesc 290 pensia de handicap si 525 indemnizatia.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/25/2011 2:04am
Pentru Drentia Emilia
Faceti cateva confuzii si credem ca este necesara o clarificare.
Persoanele adulte cu certificat de handicap grav eliberat de comisia de evaluare pentru persoane adulte cu handicap organizata pe langa Consiliul Judetean sau de Sector beneficiaza de urmatoarele drepturi de asistenta sociala :
- Indemnizatie lunara pentru persoane cu handicap
- Indemnizatie lunara pentru insotitor sau asistent personal
Daca din cauza bolii pe care o aveti ati pierdut in totalitate capacitatea de munca si comisia de experiza a capacitatii de munca va incadreaza in gradul I de invaliditate atunci din partea Casei de Pensii aveti dreptul la urmatoarele drepturi de asigurare sociala :
- Pensie de invaliditate
- Indemnizatie lunara pentru insotitor care se calculeaza in valoare de 80% din valoarea punctului de pensie. In prezent aceasta indemnizatie este de 586 lei.
In cazul in care o persoana cu handicap beneficiaza si de pensie de invaliditate de gr I atunci poate beneficia cumulat de indemnizatia lunara pentru persoanele cu handicap si de pensia de invaliditate si numai de o indemnizatie pentru insotitor la alegere.
Re: calcul pensie
Scris de: Caracas Elena la data: 08/11/2011 7:50am
Gen:
Data nasterii:22/12/1970
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Sunt bolnava de scleroza multipla si sunt pensionata medical cu gradul3.Datorita acestei boli anul trecut am primit si certificat de handicap cu grad accentuat si capacitate de munca 77%.Luna aceasta am fost la reevaluare si am fost anuntata ca mi s-a taiat gradul accentuat si am fost trecuta la mediu cu toate ca,capacitatea de munca a scazut la 55%.Cand am intrebat care este cauza mi s-a spus ca deoarece am pensie de invaliditate nu pot beneficia si de indemnizatie de handicap.Am cautat peste tot sa vad si eu despre ce e vorba dar nu am gasit nimic.Ma puteti lamuri si pe mine?va multumesc anticipat.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/12/2011 6:52am
Pentru Caracas Elena
Nu putem sa facem nicio apreciere privind categoria de handicap in care ati fost incadrata deoarece aceasta se face de comisia de evaluare dupa criterii pe care noi nu le cunoastem.
Ceeace putem sa precizam noi este ca nici in legea pensiilor 263/2010 si nici in legea 448/2006 republicata in anul 2008 pentru protectia persoanelor cu handicap nu exista prevedere care sa conditioneze indemnizatia de handicap pe care o primeati in cazul incadrarii in handicap mediu de alte venituri obtinute din alte surse.
Deci daca declasificarea dv in categoria de handicap mediu pentru a nu mai beneficia de indemnizatie de handicap a fost facuta numai din motivul ca aveati alta sursa de venit s-a facut gresit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1