Subiect "pensie de boala" Deschis de ionela la data: 11/13/2008 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de boala
Scris de: ionela la data: 11/13/2008 5:15am
Gen:f
Data nasterii:22.02.1958
Stagiul de cotizare:a inceput sa lucreze in anul 1988 luna mai pana in anul 2006 luna aprilie,iar din anul 2008 luna mai ziua 19 pana in prezent lucreaza ,nu stiu daca perioada de somaj se calculeaza
Alte date:a fost spalator textil categ 1 pana in anul 1995 iar din 1995 pana in anul1999 ,din anul 1999 dec a fost muncitor calif pana in anul 2006 in cadrul unor unitati militare ,in anul 2008 in luna iulie a fost diagnosticata cu un cancer la colon urmand tratamente pana in prezent
Intrebare:la ce categorie poate fi inscrisa ,care este stagiul corect de cotizare si daca poate beneficia de pensie de boala de ce suma ar beneficia
Re: pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 11/13/2008 6:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 22 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Dupa varsta, pentru pensie de invaliditate pentru o boala care nu este profesionala este necesar un stagiu de cotizare de 22 ani sau jumatate din acesta.
In cazul prezentat de dv nu ati precizat daca perioada aprilie 2006–mai 2008 a fost in somaj sau nu. Somajul este considerat ca stagiu de cotizare in intregime daca nu a beneficiat de salarii compensatorii.
Oricum ar fi calculat acest interval nu se incadreaza in conditia de stagiu minim de 22 ani ci jumatate din acest stagiu dar poate beneficia de pensie de invaliditate.
Gradul pensiei de invaliditate il stabileste medical expert de la Casa de Pensii care face expertiza. Pensia de invaliditate nu depinde de gradul de invaliditate si se calculeaza asemanator cu pensia la limita de varsta in functie de salariile avute in toata perioada de cotizare si nu putem sa o apreciem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1