Subiect "pensie boala" Deschis de vintu Raluca la data: 11/13/2008 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie boala
Scris de: vintu Raluca la data: 11/13/2008 7:54am
Gen:feminin
Data nasterii:23 martie 1955
Stagiul de cotizare:13ani
Alte date:3 copii economist cu studii medii CAP cardiaca, guta probleme de vedere, fierea bocata ficatul bolnav
Intrebare:ce trebuie sa faca pentru a se pensiona pe caz de boala
Re: pensie boala
Scris de: la pensie la data: 11/13/2008 8:33am
Pentru dreptul de reducere a varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea a 3 copii am raspuns anterior.
De pensie de invaliditate (de boala cum spuneti dv) au dreptul si persoanele care nu mai sunt angajate dar care au un stagiu anterior de cotizare.
Pentru pierderea capacitatii de munca pentru o boala obisnuita (care nu este profesionala) persoanele cu varsta intre 49 si 55 ani au dreptul la pensie de invaliditate daca au un stagiu de cotizare de 22 ani sau jumatate din acesta . Cu stagiu de cotizare de 13 ani se incadreaza la jumatate dar drepturile sunt aproape aceleasi.
Pentru a se pensiona cu pensie de invaliditate trebuie sa se adreseze cu o cerere la Casa de Pensii si sa ceara expertizarea capacitatii de munca de catre medicul expert al Casei de Pensii. Impreuna cu cererea trebuie sa dovedeasca stagiul de cotizare avut. Casa de pensii va face o programare pentru prezentarea la expertiza. Medicul expert al Casei de Pensii va stabili un tratament de recuperare si daca dupa acest tratament nu-si va recapata capacitatea de munca medicul expert va propune incadrarea intr-un grad de invaliditae si pensionarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1