Subiect "pensie invaliditate vs pensie anticipata partial" Deschis de Lucian P. la data: 11/13/2008 4:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate vs pensie anticipata partial
Scris de: Lucian P. la data: 11/13/2008 4:52pm
Gen:B
Data nasterii:07.10.1948
Stagiul de cotizare:480 luni cu tot cu armata
Alte date:decizie invaliditate gr.3 incepand cu 01.11.2008
Intrebare:Cum se calculeaza pensia deinvaliditate?De fapt cum voi reusi sa stiu care este mai avantajoasa:cea de invaliditate sau cea anticipata partial.Care este procedura de a opta pentru cea mai avantajoasa
Re: pensie invaliditate vs pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/14/2008 6:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta incepand cu 7 mai 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Avand stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare calculul punctajului mediu atat pentru pensia de invaliditate cat si a pensiei anticipate partiale se calculeaza identic prin impartirea punctajului total obtinut in perioada dinaintea pensionarii la stagiul complet de cotizare.
Insa pensia anticipata partiala este diminuata cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare, care in cazul dv ar fi de cca11%.
Pensia de invaliditate este avantajoasa si pentru faptul ca avand mai putin de 5 ani pana la varsta standard de pensionare nu mai aveti obligatia sa va prezentati pentru expertiza medicala la Casa de Pensii.
Presupunand ca nu ati facut inca cerere pentru pensia anticipata optarea o puteti face prin faptul ca nu cereti pensie anticipata partiala si faceti formalitatile pentru pensia de invaliditate.
Re: pensie invaliditate vs pensie anticipata partial
Scris de: Lucian P. la data: 11/14/2008 8:55am
Va multumesc f mult pentru promtitudine si profesionalism.Si pentru faptul ca va rupeti din timpul personal pentru a ne ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1