Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 11/16/2008 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/16/2008 7:07am
Pentru Vasilica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Dar nu sunt acordate reduceri ale varstei de pensionare decat pentru stagii in conditii deosebite mai mari de 6 ani.
Puteti cere pensia anticipata partiala in septembrie 2010 avand indeplinita conditia de stagiul complet de cotizare depasit. Pensia anticipata partiala este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1