Subiect "pensie pe caz de boala" Deschis de loredana la data: 08/17/2011 4:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pe caz de boala
Scris de: loredana la data: 08/17/2011 4:07am
Gen:
Data nasterii:05-01-1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:tatal meu sufera de epilepsie,vechime in munca are 32 de ani,plus anii de facultate.intrebarea mea este daca poate iesi la pensie pe caz de boala,si cam cat ar fi pensia cu aproximatie.salariu in ultimii 3 ani a fost in jur de 1200 ron,in afara faptului ca in ultimul an i-au taiat 400 ron.va multumesc mult
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 08/18/2011 7:18am
Tatal dv are stagiul necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate (de boala) dar pentru aceasta trebuie sa fie incadrat de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii in unul din gradele de invaliditate I, II sau III.
Din pacate noi nu putem sa apreciem sansele de a fi incadrat in unul din aceste grade de invaliditate deoarece comisia face aceasta incadrare numai dupa ce este examinat medical.
Nici cuantumul pensiei de invaliditate nu putem sa-l estimam deoarece acesta se calculeaza in functie de salariile avute pe toata perioada stagiului de cotizare. Acest calcul poate fi facut cu ajutorul programului de calcul de pe site-ul nostru daca aveti datele necesare.
In cazul tatalui dv calculul pensiei de invaliditate se face identic cu cel al pensiei pentru limita de varsta iar noua lege a pensiilor nu a adus modificari care sa-l afecteze.
Dupa ce cititi informatiile de pe site-ul nostru privind modul de folosire al programului de calcul pensie si strangeti datele necesare incepeti introducerea datelor in program si ne mai cereti indrumari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1