Subiect "calcul pensie" Deschis de mitrea jeana la data: 11/18/2008 9:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: mitrea jeana la data: 11/18/2008 9:04am
Gen:feminin
Data nasterii:22-03-1954
Stagiul de cotizare:36ani,5luni
Alte date:din care 5ani si 3 luni gr.2
Intrebare:cu cit voi fi penalizata ?
daca am cerut sa ies la pensie anticipat partial ,ce pensie imi vor calcula daca pe cartea de munca am avut salariu de 730 ron in ultimi 2ani,si dupa citi ani voi putea sa ies la limita de varsta.
va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/18/2008 10:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 22 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Conform acestei legi se acorda reducerea varstei de pensionare numai pentru stagii mai mari de 6 ani in conditii deosebite.Dv avand sub acest prag nu beneficiati de reducere.
Puteti cere pensie anticipata partiala in 22 noiembrie 2008 avand indeplinita conditia de stagiul complet de cotizare depasit. Pensia anticipata partiala este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Procentul de diminuare calculat pentru pensie anticipata partiala, ceruta in 22 noiembrie 2008 si stagiul de cotizare de peste 36 ani si 4 luni este de 9%.
Valoarea pensiei nu depinde numai de ultimile salarii ci de toate salariile avute pe timpul intregii perioade de cotizare astfel ca nu o putem aprecia .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1