Subiect "pensionare" Deschis de constantin la data: 11/18/2008 9:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: constantin la data: 11/18/2008 9:34am
Gen:m
Data nasterii:25.12.1952
Stagiul de cotizare:35ani si 7 luni
Alte date:am lucrati 5ani si 8 luni in gr.1,5 ani si 10 luni in conditii speciale si 2 ani,7 luni si 15 zile detinut politic.
Intrebare:cand as putea iesi la pensie pt. limita de varsta/ va multumesc.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/18/2008 2:56pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupele de munca, in 25 decembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
In functie de prevederile legii pensiilor situatia dv poate fi incadrata in 2 variante :
Varianta 1
Daca stagiul dv de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile art 20 (1) a) fie prin legea 226/2006 si prin cumularea cu stagiul de conditii speciale lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu de 11 ani si 4 luni in conditii speciale pentru care beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani.
Pentru perioada de 2 ani de detinut politic, daca va incadrati in Decretul- Lege 118/1990 beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta un total de reducere al varstei cu 5 ani si reducerea stagiului de cotizare cu 4 ani, pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in 25 decembrie 2012.
Varianta 2
Daca stagiul dv de grupa I afost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru acest stagiu nu beneficiati de reduceri deoarece acesta este sub pragul minim de 6 ani conditii deosebite, pentru care se acorda reduceri.
Pentru stagiul de 5ani de conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani.
Aceasta reducere cumulandu-se cu cea pentru detinut politic rezulta un total de reducere al varstei cu 3 ani si reducerea stagiului de cotizare cu 2 ani, pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in 25 decembrie 2014.
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
In varianta 2 puteti cere pensie anticipata partiala in 25 decembrie 2012 avand indeplinita conditia de stagiul complet de cotizare depasit. Pensia anticipata partiala este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare. Pentru reducerea de varsta pentru grupa de munca si pentru privarea de libertate nu se calculeaza reducerea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1