Subiect "pensie anticipata sau limita de varsta?" Deschis de VESA LIANA la data: 11/21/2008 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata sau limita de varsta?
Scris de: VESA LIANA la data: 11/21/2008 7:48am
Gen:f
Data nasterii:13.06.1956
Stagiul de cotizare:28.2
Alte date: gr 2 15 ani
Intrebare : In acest moment varsta standard de pensionare la femei este 58.6 ,de ce nu se scad anii de grupa din 58.6 pentru ca varsta standard de 60 la femei va fi atinsa numai in 2015 ?
Re: pensie anticipata sau limita de varsta?
Scris de: la pensie la data: 11/22/2008 3:44am
Reducerea de varsta se face din varsta standard de pensionare care se calculeaza in functie de data nasterii din anexa 3 la legea 19/2000 pentruca asa prevede legea.
Varsta standard de 58 ani si 5 luni comunicata de noi pe pagina principala a site-lui nostru se refera la femeile care ies la pensie la limita de varsta luna aceasta fara reducerea de varsta si care au fost nascute in iunie 1950.

Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 13 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul cuprins intre 14 si 16 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 3 ani si puteti iesi la limita de varsta in 13 iunie 2013.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu reducere de 5 ani a varstei standard de pensionare de 60 ani adica la varsta de 55 ani (incepand cu 13 iunie 2008) si nu poate fi cumulata cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pensia anticipata partiala este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare. Pentru cei 3 ani de reducerea varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1