Subiect "pensie anticipata" Deschis de popa aurel la data: 11/23/2008 5:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: popa aurel la data: 11/23/2008 5:39am
Gen:masculin
Data nasterii:11.07.1951
Stagiul de cotizare:39ani
Alte date:grupa a II a 12 ani si 5luni
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona anticipat
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/23/2008 8:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 11 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul cuprins intre 12 si 14 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 2 ani si 6 luni si puteti iesi la limita de varsta in 11 ianuarie 2014.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu reducere de 5 ani a varstei standard de pensionare adica la varsta de 60 ani in 11 iulie 2011 si nu poate fi cumulata cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 2 ani si 6 luni de reducere a varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1