Subiect "pensia Anticipata" Deschis de antonia la data: 11/23/2008 12:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia Anticipata
Scris de: antonia la data: 11/23/2008 12:10pm
Gen:femin
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:32 de ani din care ,25 de ani grupa a 2-a, 7 ani fara grupa
Alte date:
Intrebare:va rog sa imi spuneti daca as putea iesi la pensie anticipat
Re: pensia Anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/24/2008 3:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in anul 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul dv intre 24 si 26 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 5 ani si si 6 luni si puteati iesi la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni.. Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani insa dv o indepliniti.
Mai beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni pentru stagiul de gr a II a.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu reducere de 5 ani a varstei standard de pensionare adica, in cazul dv, la varsta de 55 ani, in anul 2013 dupa ce aveti dreptul la pensie la limita de varsta beneficiind de o reducere mai mare de 5 ani pentru grupa de munca. Nu poate fi cumulata reducerea pentru pensie anticipat partiala cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1