Subiect "Pensia anticipata" Deschis de Feher Evy la data: 11/25/2008 4:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia anticipata
Scris de: Feher Evy la data: 11/25/2008 4:20am
Gen:Feminin
Data nasterii:28.08.1955
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:gr.II-18ani
Intrebare:Cand as putea iesi in pensie anticipata sau anticipata partial?
Re: Pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/25/2008 5:01am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 28 august 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul dv de 18 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 4 ani si puteti iesi la limita de varsta la varsta de 56 ani. Adica in 28 august 2011. Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani insa dv o indepliniti.
Mai beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni pentru stagiul de gr a II a.
Pensie anticipata partiala puteti cere cu reducere de 5 ani a varstei standard de pensionare adica la varsta de 55 ani, in 28 august 2010.
Nu poate fi cumulata reducerea pentru pensie anticipata partiala cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 4 ani de reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1