Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 11/26/2008 7:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/26/2008 7:47am
Pentru Pop Rodica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 15 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul dv de 8 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 1 an si 6 luni si puteti iesi la limita de varsta la varsta de 58 ani. Adica in 15 septembrie 2011.
Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 29 ani insa dv o indepliniti cu ajutorul sporului de vechime de 2 ani pentru grupa de munca
Pensie anticipata partiala puteti cere cu reducere de maxim 5 ani a varstei standard de pensionare adica, in cazul dv, dupa varsta de 54 ani si 6 luni, cu conditia ca sa aveti stagiul complet de cotizare de 29 ani indeplinit pe care la fel ca in cazul reducerii varstei pentru grupa de munca il indepliniti cu ajutorul sporului de vechime de 2 ani pentru grupa de munca.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 1 an si 6 luni de reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1