Subiect "in prezent salariat" Deschis de ION MARGARETA la data: 11/26/2008 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
in prezent salariat
Scris de: ION MARGARETA la data: 11/26/2008 8:25am
Gen:f
Data nasterii:06.11.1954
Stagiul de cotizare:33
Alte date:8 ani grupa 1 perioada iunie 1979 - iunie 1987
Intrebare:pensionare la limita de varsta si anticipata
Re: in prezent salariat
Scris de: la pensie la data: 11/26/2008 9:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 06 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de gr I se acorda un spor de vechime de 4 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor situatia poate fi incadrata in 3 variante :
Varianta 1
Pentru stagiul de gr I de 8 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 10 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000. Conform acestei reduceri aveti dreptul la pensie la limita de varsta incepand cu 06 decembrie 2009. Prevederile acestui articol sunt valabile pana in 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca stagiul de grupa I afost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile art 20 (1) a) fie prin legea 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de 7 ani si 8 luni beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 06 octombrie 2010 si o reducere a stagiului complet de cotizare cu 4 ani.
Varianta 3
Daca stagiul a fost echivalat cu conditii deosebite pentru 8 ani de conditii deosebite beneficiati de reducere de varsta de pensionare cu 1 an si 6 luni care fiind mai mica de reducerea de la varianta 1 nu trebuie sa o luati in calcul.
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
Varianta 1 are avantajul ca iesiti mai repede la pensie iar varianta 2 are avantajul ca pensia este mai mare
Pensie anticipata partiala puteti cere cu reducere de maxim 5 ani a varstei standard de pensionare adica dupa varsta de 54 ani si 11 luni, in data de o6 octombrie 2009 avand stagiul complet de cotizare indeplinit.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Avand in vedere apropierea datei de pensionare cu pensie anticipata partiala cu variantele 1 si 2 va propunem sa fie luata in calcul numai daca nu mai puteti lucra.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1