Subiect "Salariul brut" Deschis de Anda la data: 11/26/2008 10:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Salariul brut
Scris de: Anda la data: 11/26/2008 10:49am
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:25
Alte date:Facultate 5 ani
Intrebare:Prin raspunsurile la intrebarile mele primite de la dvs, m-am lamurit asupra multor probleme care ma interesau.Si va multumesc pentru aceste lamuriri complete.As dori sa va intreb acum care va fi salariul meu brut trecut in cartea de munca, eu aflandu-ma actualmente in CM, tinind cont ca, avand salariul mare, plata CM -ului a fost plafonata la 12 salarii minime pe tara. Va fi trecut in cartea de munca salariul meu brut avut inainte de CM sau salariul brut rezultat de la salariul de CM? Multumesc pentru raspuns.
Re: Salariul brut
Scris de: la pensie la data: 11/27/2008 6:53am
Din cate am inteles noi, dv sunteti in concediu de maternitate si pe aceasta perioada primiti o indemnizatie de maternitate calculata dupa metoda de mai sus.
La calculul punctajului de pensie intra in calcul valoarea indemnizatiei pe care o primiti pe perioada concediului de maternitate. Aceasta va fi trecuta si in Carnetul de Munca insa acest lucru are mai putina importanta deoarece dupa aprilie 2001 evidenta sumelor pentru care se plateste CAS se face electronic si dupa ce se vor prelua datele inscrise in Carnetele de munca inainte de aprilie 2001 acestea vor fi scoase din uz.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1