Subiect "DERPTUL LA PENSIE" Deschis de V.C. la data: 02/05/2012 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DERPTUL LA PENSIE
Scris de: V.C. la data: 02/05/2012 8:08am
Gen:m
Data nasterii:)04.1954
Stagiul de cotizare:31 ani + stagiu asimilat, 5 ani de facultate si 1 an armata
Alte date:
Intrebare:• 02.09.1981 - 01.11.1990 – Grupa I 100% , ord.50/1990, locul 23 din Anexa 2 si unitatea la 118 din Anexa 3 din Legea 263/2011;
• 01.11.1990 - 01.04.1994 – Grupa I 65%, ord.50/1990 - pct.21,23,25, locul 23 din anexa 2 si unitatea la 118 din Anexa 3 din Legea 263/2011; HG 1025/2003,art 2 alin1(a,b) si art 10 alin 2. -Se incadreaza la conditii speciale
• 01.04.1994 - 07.04.1999 – conditii normale;
• 07.04.1999 – 01.04.2001 – Grupa I 80 %, pct 23 - locul 23 din Anexa 2 si unitatea la 118 din Anexa 3 din Legea 263/2011; HG 1025/2003, art 10 alin 2. HG 1025/2003,art 2 alin1(a,b) si art 10 alin 2. -Se incadreaza la conditii speciale
• 01.04.2001 – 01.11.2011 – Conditii deosebite
• 5 ani facultate si 1 an armata – vechime asimilata.

1) Conform Art 55(1),Art 60(1), Art 158(1) din Legea 263/2011; (cumularii reducerilor pentru gr I (conditii speciale) cu reducerea pentru conditii deosebite)si HG 1025/2003,art 2 alin1(a,b) si art 10 alin 2, care este inca in vigoare.
sau
2) Pe baza cumularii stagiilor din grupa I care ar trebui sa fie asimilate conditiilor speciale conf art 30(e), Art 55(1),Art 60(1), art 158(1), anexelor 2 si 3 din Legea 263/2011, in care se incadreaza locul de munca si HG 1025/2003,art 2 alin1(a,b) si art 10 alin 2, care este inca in vigoare.
Pot beneficia de dreptul la pensie si cand?
Multumesc anticipat!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/06/2012 8:33am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile dv in grupa I au fost echivalate cu grupa conditii speciale iar stagiul in gr II au fost echivalat cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru stagiile in grupele I si II beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile assimilate pentru facultate si stagiu militar si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 12 ani in conditii speciale (am avut in vedere procentele sub 100 % lucrate in doua din cele 3 stagii in gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani
Pentru stagiul de 10 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala de 8 ani conform careia va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica din aprilie 2011
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: Viorel Chiose la data: 02/13/2012 1:59pm
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile dv in grupa I au fost echivalate cu grupa conditii speciale iar stagiul in gr II au fost echivalat cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru stagiile in grupele I si II beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile assimilate pentru facultate si stagiu militar si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 12 ani in conditii speciale (am avut in vedere procentele sub 100 % lucrate in doua din cele 3 stagii in gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani
Pentru stagiul de 10 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala de 8 ani conform careia va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica din aprilie 2011


Multumesc!

Nu inteleg de ce la Casa de Pensii, cu toate ca pe adeverintele cu gr.I sunt trecute codurile din anexele din anexele 2 si 3, imi ia in calcul totul la conditii deosebite, fara a tine seama de exceptia de la art.158(1) si art 60(cumularea reducerilor)!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/14/2012 8:27am
Exista numeroase cazuri in care functionarii de la Casa de pensii considera anumite persoane incompatibile cu incadrarea in pozitiile specificate in adeverinte.
Pentru aceasta puteti actiona astfel :
- Sa cereti explicatii celor de la Casa de pensii
- Sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii
- Sa actionati in justitie (la Tribunal)
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: Viorel Chiose la data: 02/14/2012 10:15am
la pensie :
Exista numeroase cazuri in care functionarii de la Casa de pensii considera anumite persoane incompatibile cu incadrarea in pozitiile specificate in adeverinte.
Pentru aceasta puteti actiona astfel :
- Sa cereti explicatii celor de la Casa de pensii
- Sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii
- Sa actionati in justitie (la Tribunal)


La Casa de pensii mi s-a spus ca nu permite softul!

Am depus dosarul, astept raspunsul!
Am crezut ca nu am inteles bine legea!
Multumesc pentru raspuns!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: Viorel Chiose la data: 02/14/2012 10:29am
Viorel Chiose :
la pensie :
Exista numeroase cazuri in care functionarii de la Casa de pensii considera anumite persoane incompatibile cu incadrarea in pozitiile specificate in adeverinte.
Pentru aceasta puteti actiona astfel :
- Sa cereti explicatii celor de la Casa de pensii
- Sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii
- Sa actionati in justitie (la Tribunal)


La Casa de pensii mi s-a spus ca nu permite softul!

Am depus dosarul din 1 noiembrie 2011, astept raspunsul!
Au trecut aproape 4 luni, cam mult!

Am crezut ca nu am inteles bine legea!

Multumesc pentru raspuns!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/15/2012 8:04am
Pe masura ce ne modernizam devenim mai comozi.
Referirea la soft este o metoda de a va impresiona pe dv si a va face sa renuntati.
Situatia sta in felul urmator:
La depunerea documentatieiei de incadrare in grupele de munca intreprinderea a intocmit o documentatie in care trebuia sa insereze o situatie cu identificarea locurilor de munca ce urmau sa fie incadrate in grupele de munca cu specificarea sectiilor si a categoriilor de personal incadrate in aceste locuri de munca. Aceasta documentatie fiind depusa la Casa de Pensii aceasta a intocmit un program de calcul (soft) de cautare a locului de munca/meseriei in aceasta documentatie dupa datele continute de adeverinta.
Daca functionarul angajatorului care a intocmit adeverinta tot din comoditate nu a indicat datele conforme cu documentatia predata la Casa de pensii (mai ales ca dupa depunerea documentatiei au aparut unele modificari in organigrama intreprinderii) atunci softul nu gaseste corespondenta intre datele din adeverinta si cele din documentatie iar functionarul de la Casa de pensii respinge adeverinta.
Dar in aceste cazuri trebuie sa deschideti actiune in justitie (la Tribunal) si daca veti insista si veti aduce argumentele necesare veti obtine recunoaterea stagiului in grupa de munca.
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: Viorel Chiose la data: 02/15/2012 12:21pm
la pensie :
Pe masura ce ne modernizam devenim mai comozi.
Referirea la soft este o metoda de a va impresiona pe dv si a va face sa renuntati.
Situatia sta in felul urmator:
La depunerea documentatieiei de incadrare in grupele de munca intreprinderea a intocmit o documentatie in care trebuia sa insereze o situatie cu identificarea locurilor de munca ce urmau sa fie incadrate in grupele de munca cu specificarea sectiilor si a categoriilor de personal incadrate in aceste locuri de munca. Aceasta documentatie fiind depusa la Casa de Pensii aceasta a intocmit un program de calcul (soft) de cautare a locului de munca/meseriei in aceasta documentatie dupa datele continute de adeverinta.
Daca functionarul angajatorului care a intocmit adeverinta tot din comoditate nu a indicat datele conforme cu documentatia predata la Casa de pensii (mai ales ca dupa depunerea documentatiei au aparut unele modificari in organigrama intreprinderii) atunci softul nu gaseste corespondenta intre datele din adeverinta si cele din documentatie iar functionarul de la Casa de pensii respinge adeverinta.
Dar in aceste cazuri trebuie sa deschideti actiune in justitie (la Tribunal) si daca veti insista si veti aduce argumentele necesare veti obtine recunoaterea stagiului in grupa de munca.


Multumesc mult!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: Viorel Chiose la data: 02/20/2012 11:54am
Viorel Chiose :
la pensie :
Pe masura ce ne modernizam devenim mai comozi.
Referirea la soft este o metoda de a va impresiona pe dv si a va face sa renuntati.
Situatia sta in felul urmator:
La depunerea documentatieiei de incadrare in grupele de munca intreprinderea a intocmit o documentatie in care trebuia sa insereze o situatie cu identificarea locurilor de munca ce urmau sa fie incadrate in grupele de munca cu specificarea sectiilor si a categoriilor de personal incadrate in aceste locuri de munca. Aceasta documentatie fiind depusa la Casa de Pensii aceasta a intocmit un program de calcul (soft) de cautare a locului de munca/meseriei in aceasta documentatie dupa datele continute de adeverinta.
Daca functionarul angajatorului care a intocmit adeverinta tot din comoditate nu a indicat datele conforme cu documentatia predata la Casa de pensii (mai ales ca dupa depunerea documentatiei au aparut unele modificari in organigrama intreprinderii) atunci softul nu gaseste corespondenta intre datele din adeverinta si cele din documentatie iar functionarul de la Casa de pensii respinge adeverinta.
Dar in aceste cazuri trebuie sa deschideti actiune in justitie (la Tribunal) si daca veti insista si veti aduce argumentele necesare veti obtine recunoaterea stagiului in grupa de munca.


Multumesc mult!


Domnule expert,
Am primit decizia de pensie cu respingere pe motiv ca VARSTA LA DATA INSCRIERII LA PENSIE ESTE MAI MICA DECAT VARSTA STANDARD DE PENSIONARE.
Mi-a trecut urmatorul stagiu de cotizare:
-conditii normale 7 ani si 1 luna (nu stiu de unde au aparut 2 ani in plus);
-conditii deosebite de munca 10 ani;
- grI(Lg.3/1977);: 11 si 4 luni;
- gr II(Lg.3/1977): 1 an si 7 luni;(nu stiu de unde vine, eu am avut doar gr.I);
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 8 ani si 3 luni;
- perioade asimilate : 6 ani;
Total stagiu 44 ani 5 luni si 13 zile.
-reducere cond. sp, cond deosebite si/sau alte conditii de munca 5 ani.

Observ ca nu se tine seama de adeverinte, de art. 158(1) din Legea 263, anexele 2 si 3 si art.123 din H.G. 257 (Norme la Legea 263/2010).Nu inteleg de ce?
Daca se tine seama de aceste articole ar trebui sa ies la pensie la 57 ani si 6 luni!
Va rog sa-mi dati un sfat, o sa fac contetatie.
Pot in paralel sa actionez in justitie?
Multumesc anticipat!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/22/2012 3:31am
Sfatul nostru este sa faceti intai contestatia si numai dupa ce primiti raspuns la contestatie sa deschideti actiune in justitie.
Dar pentru a avea sanse mai mari la contestatie ar trebui sa va clarificati mai intai care perioade calendaristice nu sunt recunoscute deloc care au fost incadrate in gr II in loc de gr I si contestatia sa se bazeze pe aceste constatari.
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: Viorel Chiose la data: 02/28/2012 11:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am realizat contestatia, am explicat ce doresc in doua pagini.
Am scris-o in Word,folosind formularul de pe site-ul CJDb.

Femeia de la registratura nu a vrut sa o primesca pentru ca nu respecta formularul!

Formularul are o pagina, cu 5 puncte(5 randuri) unde sa scrii. Nu aveam loc.

Am trimis-o prin posta cu confirmare de primire, sper sa o ia in seama!?


In Romania,in 2012, am ajuns, ca o femeie de la registratura sa-ti respinga o contestatie!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: viorel chiose la data: 02/28/2012 12:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am facut contestatie, dar respingerea dosarului de pensie nu se contesta direct in Justitie?
Multumesc!
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/01/2012 6:43am
Contestarea deciziilor emise de Casa de Pensii se face mai intai la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 zile conform art 149 alin (1) din legea 263/2010.
Hotarariler Comisiei Centrale de Contestatii pot fi atacate in termen de 30 zile, in instanta judecatoreasca competenta (tribunal) conform art 151 alin (2) din aceiasi lege.
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: Viorel Chiose la data: 10/30/2012 4:00pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara!

Am primit raspuns de la CC a CNPAS!!
Mi s-au recunoscut conditiile speciale conf art.158(1) din L 263/2010 si o gramada de erori facute de CJP.
Am fost chemat la CJP, mi s-a spus ca ma incadrez din aprilie 2012, nu, din 1 XI 2011.

-Eu, din raspuns am inteles ca perioadele cu concediu medical in care am lucrat in conditii deosebite constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite , conf. HG. 261/2001, art.13 si HG.246/2007, art.10.
-vechimea recunoscuta in munca pana la data de 1.04.2001 se considera stagiu de cotizare, daca am fost in aceasta perioada in concediu medical, se considera stagiu de cotizare in grupa I, respectiv conditii speciale.

Dumneavoastra cum intelegeti?
CC a CNPP a trimis spre reevaluare dosarul, specificand erorile, nu a stabilit cuantumul pensiei si data pensionarii.
Re: DERPTUL LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 11/01/2012 5:35am
Pe perioada concediului de munca si a incapacitatii de munca se considera stagiu de cotizare in grupa de munca in care s-a lucrat inaintea ivirii acestor situatii.
Noi credem ca in cazul dv pe langa prevederile legale enumerate puteti nominaliza si punctul 11 din Ordinul Ministrului Sanatatii si Ministrului Muncii si Ocrotirii Sociale nr 50/1990
Comisia Centrala de Contestatii nu face calcule privind varsta de pensionare si cuantumul pensiei ci precizeaza interpretarea corecta a prevederilor legale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1