Subiect "pensionare limita de varsta" Deschis de Anca Stefania la data: 11/27/2008 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare limita de varsta
Scris de: Anca Stefania la data: 11/27/2008 9:08am
Gen:F
Data nasterii:11 septembrie 1959
Stagiul de cotizare:Angajata pe data de 13 octombrie 1978. Din data de 13 octombrie 1978 pana in mai 1982 am lucrat grupa II, din mai 1982 pana in aprilie 2001 am lucrat grupa I. Din aprilie 2001 pana in 13 decembrie 2004 am lucrat conditii deosebite. Din decembrie 2004 pana in prezent lucrez la o firma in conditii normale(nu exista grupa).Doresc sa afli daca pot iesi la pensie de limita de varsta in septembrie 2009 (cand implinesc varsta de 50 ani)
Alte date: 2 copii nascuti si crescuti
Intrebare:As dori sa aflu data la care pot iesi la pensie de limita de varsta.
Re: pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/27/2008 10:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 11 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de gr I se acorda un spor de vechime de 9 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor situatia poate fi incadrata in 2 variante :
Varianta 1
Pentru stagiul de gr I de 18 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 10 ani si 10 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000. Conform acestei reduceri aveti dreptul la pensie la limita de varsta incepand cu 11 septembrie 2009 deoarece varsta redusa nu poate cobora sub 50 ani. Prevederile acestui articol sunt valabile pana in 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca stagiul de grupa I afost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile art 20 (1) a) fie prin legea 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de 19 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 9 ani
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” si cumulat cu stagiul de conditii deosebite rezulta un stagiu total de 7 ani si 3 luni in conditii deosebite pentru care se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 1 an.
Cumulad cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 10 ani pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in 11 septembrie 2009 si o reducere a stagiului complet de cotizare cu 9 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
Toate reducerile de la ambele variante se acorda cu conditia sa aveti indepliniti stagiul complet de cotizare pe care o indepliniti.
Varianta 2 este avantajoasa deoarece prin reducerea stagiului complet de cotizare pensia va fi mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1