Subiect "Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata" Deschis de Igna Simion la data: 11/28/2008 7:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata
Scris de: Igna Simion la data: 11/28/2008 7:55am
Gen:Masculin
Data nasterii:20,07,1954
Stagiul de cotizare: 29 ani si 9 luni, din care 15 ani si 5 luni in grupa II
Alte date:stagiul militar 1 an si 4 luni
Intrebare: Cu ce data as putea sa ma pensionez la limita da varsta sau anticipat sau partial anticipat???
Va multumesc.
Re: Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/28/2008 8:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 20 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul intree 14 si 16 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 3 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani, adica in 20 iulie 2016. Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani pe care nu il indepliniti.
Pentru stagiul de gr a II a vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 9 luni si daca stagiul militar nu a fost inclus in stagiul de 29 ani si 9 luni aveti in prezent un stagiu total de 34 si 10 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu reducere de maxim 5 ani a varstei standard de pensionare adica dupa varsta de 60 ani, in data de 20 iulie 2014 cand iarasi vi se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea de 3 ani a varstei de pensionare pentru stagiu de grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1