Subiect "calcul pensie" Deschis de renate hoffman la data: 11/28/2008 10:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: renate hoffman la data: 11/28/2008 10:59pm
Gen:f
Data nasterii: 1950
Stagiul de cotizare:activitate 01 sept 1975- 31.aug 2008
Alte date:Sunt in pensie de 2 luni
Intrebare:Am o nedumerire am lucrat in invatamant, o colega de a mea s-a pensionat la limita de varsta cu 3 ani inaintea mea, nu a avut gradatie de merit, nu a avut functie si are puncte mai multe decat mine, o alta colega care s-a pensionat acum 2 ani la limita varsta avut doar 4 ani gradatie de merit, alte functii nu a avut. Eu m-am pensionat in acest an am avut 10 gradatie de merit (in invatamant inseamna 20 % mai mult salar si in ultimul an 25% mai mult)NEDUMERIREA MEA ESTE CUM E POSIBIL SA AM PUNCTE MAI PUTINE DECAT CELE 2 COLEGE CARE NU AU BENEFICIAT DE GRADATII DE MERIT??? UNDE APARE GRESEALA???
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/29/2008 1:31am
Este posibil sa nu fie gresala si atunci trebuie gasita explicatia in modul de calcul al pensiei.
Numarul total de puncte se calculeaza in functie de salariul avut dar pentru toata perioada lucrata astfel ca influenta salariului pe un an este mica si pentru o perioada mai mare lucrata se cumuleaza un punctaj total mai mare.
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea punctajului total cumulat la stagiul complet de cotizare. Stagiul complet de cotizare nu este stagiul total lucrat ci este un stagiu calculat in functie de data de nastere conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000. Presupunand ca data dv de nastere este 1 ianuarie 1950 stagiul complet de cotizare este 26 ani si 8 luni iar pentru o persoana nascuta exact cu 3 ani inainte stagiul complet de cotizare este 25 ani si 5 luni fapt ce ii aduce un avantaj de 5% la calculul pensiei, la un punctaj total identic..
Re: calcul pensie
Scris de: renate hoffman la data: 11/29/2008 2:52pm
la pensie :
Este posibil sa nu fie gresala si atunci trebuie gasita explicatia in modul de calcul al pensiei.
Numarul total de puncte se calculeaza in functie de salariul avut dar pentru toata perioada lucrata astfel ca influenta salariului pe un an este mica si pentru o perioada mai mare lucrata se cumuleaza un punctaj total mai mare.
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea punctajului total cumulat la stagiul complet de cotizare. Stagiul complet de cotizare nu este stagiul total lucrat ci este un stagiu calculat in functie de data de nastere conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000. Presupunand ca data dv de nastere este 1 ianuarie 1950 stagiul complet de cotizare este 26 ani si 8 luni iar pentru o persoana nascuta exact cu 3 ani inainte stagiul complet de cotizare este 25 ani si 5 luni fapt ce ii aduce un avantaj de 5% la calculul pensiei, la un punctaj total identic..


Deci cu cat lucrezi mai mult cu atat pensia este mai mica... legea inventata de nu stiu ce cap inteligent este incurajarea noii generatii de a nu mai lucra ...
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/29/2008 3:14pm
Concluzia nu este in totalitate corecta deoarece cei tineri va trebui sa lucreze mai multi ani decat cei care ies la pensie in prezent.
Astfel femeile nascute dupa anul 1955 au varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiu complet de cotizare de 30 ani iar barbatii nascuti dupa anul 1950 au varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1