Subiect "revizia medicala in cazul pensiei de invaliditate gr.II" Deschis de Elena T. la data: 11/29/2008 4:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
revizia medicala in cazul pensiei de invaliditate gr.II
Scris de: Elena T. la data: 11/29/2008 4:48pm
Gen:F
Data nasterii:13.10.1954
Stagiul de cotizare realizat:29 ani,9 luni,29 zile
Alte date:grupa a II a -4ani,4 luni;1 an persoana cu handicap accentuat ,pensie invaliditate gr.II din data de 03.09.2008 - programare revizie medicala la 1 an
Intrebare:
1.Avand in vedere ca la data pensionarii medicale stagiul de cotizare complet nu l-am indeplinit cu o diferenta numai de 1 zi, va rog sa-mi spuneti pana la ce varsta voi fi supusa reviziei medicale?
2.Pe decizia de pensionare este evidentiat -stagiu asimilat(alte drepturi asig.soc.)-11 luni,8 zile.Ce reprezinta , concedii medicale sau perioada de handicap?

Cu multumiri,
Elena T.
Re: revizia medicala in cazul pensiei de invaliditate gr.II
Scris de: la pensie la data: 11/30/2008 11:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Legea 19/2000 Art 62 (7) prevede : „Nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care: c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi”.
Deci dv in septembrie 2009 aveti varsta de 54 ani si 11 luni adica mai putin cu 5 ani decat varsta standard de pensionare si atunci veti avea indeplinit stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni deoarece perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este considerata stagiu asimilat adaugandu-se la stagiul de cotizare si prin aceasta indepliniti conditiile art 62 din legea 19/2000, deci de la aceasta data nu trebuie sa mai fiti supusa expertizei medicale.
Conform legii 19/2000 art 98 sunt definite ca facand parte din categoria „Alte drepturi de asigurari sociale”:
a) concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii, boli profesionale si accidente de munca;
b) prestatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca;
c) concediu si indemnizatie pentru maternitate;
d) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului;
e) concediu si indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1