Subiect "anii lucrati in gr.I cu 40%imi sunt luati in calcul?" Deschis de elena la data: 11/30/2008 2:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anii lucrati in gr.I cu 40%imi sunt luati in calcul?
Scris de: elena la data: 11/30/2008 2:37am
Gen:F
Data nasterii:7iunie1956
Stagiul de cotizare:25ani
Alte date:am lucrat pina in anul 1997in grupa Ide munca(in minerit)14ani.Am mai lucrat 5ani si 10luni in invatamint si am terminat o facultate de 5ani la zi .
Intrebare:in ce an pot iesi la pensie?In perioada cit am lucrat in gr.I am avut 3 ani in care procentul care mi sa acordat pentru gr.Ia fost de 40%.Imi sunt luati acesti ani in calcul?
Re: anii lucrati in gr.I cu 40%imi sunt luati in calcul?
Scris de: la pensie la data: 11/30/2008 12:49pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 7 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu putem sa va precizam exact daca cei 3 ani de gr I cu 40 % vi se considera ani de grupa deoarece acest caz nu este prevazut in lege si este posibil sa fie prevazut in Normele metodologice de aplicare a legii pe care noi nu le cunoastem. Pentru a afla acest lucru prezentati-va la ghiseul Casei Judetene de Pensii de care apartineti .
Dv lucrand in minerit credem ca stagiul dv de gr I este echivalat cu conditii speciale conform art 44 si in acest caz va puteti incadra in doua articole ale legii 19/2000 astfel:
- Art 167^1 caz in care pentru minim 10 ani de gr I puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie in 7 iunie 2010 iar pentru maxim de 14 ani in gr I beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si 5 luni si iesirea la pensie dupa 7 ianuarie 2008.
- Art 44 caz in care pentru minim 10 ani de conditii speciale puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani si iesirea la pensie in 7 iunie 2011 iar pentru maxim de 14 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani si iesirea la pensie dupa 7 iunie 2009.
Articolul 167^1 este avantajos pentru faptul ca ofera reduceri de varsta mai mari si iesirea la pensie mai de vreme iar art 44 acorda reduceri mai mici de varsta dar acordand si reduceri ale stagiului complet de cotizare va asigura o pensie sensibil mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1