Subiect "Calcul pensie in ordonanta" Deschis de gigi la data: 12/01/2008 6:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie in ordonanta
Scris de: gigi la data: 12/01/2008 6:53am
Gen:M
Data nasterii:12 12. 1949
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date:In anul 2007 aprilie am iesit cu ordonanta in valoare de 917 Ron.(compusa din ord. + somaj), in acest an 2008 in iunea m-am angajat, dar primesc in continuare pana in aprilie 2009, in afara de salar si 1/2 din ordonanta adica 460 ron.
Intrebare: 1.Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza punctul pentru perioada cand a fost numai ordonanta (917 Ron) si cum se calculeaza cand este salar si 1/2 din ordonanta.
2. Cum se calculeaza punctul pentru armata facutra in 1977 la termen redus 6 luni.

Va mutumesc anticipat
Re: Calcul pensie in ordonanta
Scris de: la pensie la data: 12/01/2008 9:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala in 12 noiembrie 2009 avand stagiul complet de cotizare depasit. Insa pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
1 In cazul persoanelor care sunt angajate pentru retributia primita se plateste CAS atat de angajat cat si de angajator. In acest caz se ia in calcul intreaga suma castigata. In perioada de somaj cu ordonanta se plateste CAS pentru indemnizatia compensatorie (ordonanta cum spuneti dv) numai la nivelul celui platit de angajat. In acest caz pentru calculul pensiei se foloseste o suma mai mica obtinuta prin inmultirea indemnizatiei cu un coeficient rezultat din raportul: CAS angajat/CAS total.
Pe perioada 1 ianuarie 2007 - noiembrie 2008 CAS total a fost 29% iar CAS angajat 9,5 % deci coeficientul cu care va fi diminuata suma compensatorie va fi 9,5/29 = 0,3276.
Dupa 1 decembrie CAS total este 28% iar CAS angajat ramane 9,5% iar coeficientul devine 9,5/28=0,3393.
Deci in perioada in care ati avut numai ordonanta intra in calcul suma primita ca ordonanta diminuata cu coeficientul de mai sus, iar in perioada in care ati avut si salariu si ordonanta intra in calcul salariul intreg si ordonanta diminuata cu coeficientul corespunzator perioadelor de mai sus .
2 Pe perioada stagiului militar daca acesta a fost satisfacut inainte de aprilie 2001 se ia in calculul punctajului pensiei salariul minim pe economie pe acea perioada. In anul 1977 salariul minim pe economie a fost 1200 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1