Subiect "stagiul de cotizare peste stagiul complet" Deschis de Natalia Ghita la data: 12/01/2008 11:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiul de cotizare peste stagiul complet
Scris de: Natalia Ghita la data: 12/01/2008 11:48am
Revin:

Gen: f
Data nasterii: 1949 X. 20.
Stagiul de cotizare real : 40 ani 11 luni 3 zile
Alte date: Stagiul complet: 26 ani 6 luni

Diferenta dintre stagiul de cotizare real si stagiul complet de cotizare este de 14 ani 5 luni si 3 zile.

Dvs. spuneati in alt mesaj al meu ca se majoreaza punctajul cu 3,6% pentru fiecare an lucrat, numai dupa ce persoana a iesit la pensie, asa am inteles eu, chiar si din lege se deduce acest lucru,...

Mi se pare ilogic, ca daca eu am cotizat peste 14 ani la casa de pensie,am lucrat de la varsta mai mica de 16 ani, nu conteaza la care sistem, toate au intrat in bugetul statului, respectiv CNPAS-ului la reorganizare dupa 1989, ca pensia sa-mi fie stabilita doar pentru anii de cotizare de 26 ani si 6 luni si sa nu primesc nimic pentru banii pe care statul i-a incasat de la mine vreme de 14 ani 5 luni si trei zile.

Cineva mi-a spus ca pentru fiecare an cotizat in plus se acorda 3,6 puncte.

Intrebare: Este adevarat? Se acorda 3,6 puncte, pentru fiecare an cotizat in plus ?

Pentru ca daca este altfel, la mintea pe care o am, sunt dispusa sa ma judec cu CNPAS-ul, in conditiile in care pensia mi s-a stabilit pentru cotizatia completa de 26 ani si 6 luni, eu platind de fapt 40 ani 11 luni si 3 zile, sa-mi restituie diferenta de cotizatie platita in plus. Asa este normal, dar cum nu am aflat de astfel de procese, inclin sa cred ca se plateste ceva pentru acesti ani in plus, este normal, nu pot sa-mi ia niste bani, fara sa-mi dea nimic in schimb, asa gandesc eu.
Re: stagiul de cotizare peste stagiul complet
Scris de: la pensie la data: 12/01/2008 2:40pm
In privinta acordarii unei majorari de 3,6% pentru punctajul unui an lucrat dupa pensionare (nu 3,6 puncte) noi ne-am exprimat conform prevederilor legii 19/2000 pe care ati spus ca le-ati inteles si dv si nu revenim de fiecare data cand cineva le interpreteaza gresit. Puteti considera ca noi gresim si incercati inposibilul, sa determinati Casa de Pensii sa-si modifice interpretarea unui articol care este clar.
Referitor la stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare noi am crezut ca ati citit cu atentie raspunsul nostru care spune ca se calculeaza punctaje anuale pe toata perioada stagiului de cotizare, adica in cazul dv 42 ani, iar totalul acestora se imparte la 26.5. Matematic rezultatul este net in avantajul dv fata de altcineva de aceiasi varsta cu dv care aduna punctaje anuale pe o perioada mai mica si le imparte tot la 26,5.
Re: stagiul de cotizare peste stagiul complet
Scris de: Natalia Ghita la data: 12/01/2008 11:48pm
la pensie :
In privinta acordarii unei majorari de 3,6% pentru punctajul unui an lucrat dupa pensionare (nu 3,6 puncte) noi ne-am exprimat conform prevederilor legii 19/2000 pe care ati spus ca le-ati inteles si dv si nu revenim de fiecare data cand cineva le interpreteaza gresit. Puteti considera ca noi gresim si incercati inposibilul, sa determinati Casa de Pensii sa-si modifice interpretarea unui articol care este clar.
Referitor la stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare noi am crezut ca ati citit cu atentie raspunsul nostru care spune ca se calculeaza punctaje anuale pe toata perioada stagiului de cotizare, adica in cazul dv 42 ani, iar totalul acestora se imparte la 26.5. Matematic rezultatul este net in avantajul dv fata de altcineva de aceiasi varsta cu dv care aduna punctaje anuale pe o perioada mai mica si le imparte tot la 26,5.


Informatile date de dvs. sunt corecte, conform legii, penstru care va multumesc, de asemeni va multumesc pentru rabdare. Eu am inteles perfect de la dvs. modul de calcul, dar si din legile aparute.

Eu nu fac confuzie intre cele 3,6% date dupa pensionare cu cele 3,6 puncte pentru fiecare an de cotizare in plus.

Pur si simplu, cineva mi-a spus ca pentru fiecare an cotizat peste stagiu complet de cotizare se acorda 3,6 puncte si ma gandeam ca exista vreo OUG care reglementeaza acest fapt si nu a fost abrogata, de care eu nu am cunostinta, motiv pentru care am intrebat la dvs.

Atat! Imi cer scuze pentru deranj si multumesc pentru rabdare!

Natalia
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1