Subiect "calcul pensie" Deschis de florin la data: 12/01/2008 4:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: florin la data: 12/01/2008 4:30pm
Gen:M
Data nasterii:1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua am lucrat la un service auto privat,iar in data de 1-02-2008 am primit o decizie medicala de pensionare cu gr III.(hepatita virala VHC,ulcer duodenal cronic)
la data de 06-11-2008 am primit o decizie de pensionare in care se specificau urmatoarele:boala obisnuita/a.af.m
virsta la data ivirii invaliditatii 38ani,8luni,27zile
total stagiu cotizare,conditii normale 9ani 7luni 27zile
puncte realizate(cu s.v. in perioada 03.1970-01.1992)
numar puncte realizate 15.73359
punctaj mediu 0.44953
valoare punct 581.30
lipsa declaratii c.a.s. inregistrate in perioadele:01,03,05-09.2002;05,09,11-2003;01-03.2004;01,05,06,07-2005;02,09.2006;01,11-2007.
doresc sa stiu daca :
locul de munca este considerat normal
boala este considerata normala
daca angajatorul trebuia sa depun un act privind conditiile de lucru
cum trebuie procedat pentru recuperarea perioadei de cotizare neinregistrata
cum trebuie procedat pentru recalcularea pensiei
va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/02/2008 5:06am
Desi mesajul este lung nu contine informatiile necesare sa va raspundem la toate intrebarile.
Vom incerca sa va raspundem la cele pentru care avem date.
-Locurile de munca se incadreaza in conditii sau in grupe de munca in functie de conditiile de munca. Pentru a fi clasificate in grupe superioare de munca trebuie intocmit de angajator un dosar in care sa dovedeasca in ce conditii se lucreaza dupa o anumita metodologie. Daca acest dosar nu a fost intocmit nu mai puteti beneficia din urma de aceste conditii dar nu inseamna nici ca locul dv se incadreaza in grupe superioare de munca si angajatorul nu a intocmit formele din neglijenta.
-In legea 19/2000 sunt prevazute urmatoarele categorii de boli:
a) accidentelor de munca, conform legii;
b) bolilor profesionale, tuberculozei si SIDA;
c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
Din analiza noastra nu putem sa incadram boala dv decat in c)
- In privinta lipsei declaratiilor CAS pentru anii mentionati trebuie sa va adresati angajatorului si in cazul ca a retinut de la dv contributiile si nu au fost predate nu aveti decat sa va adresati justitiei.
- Nu rezulta clar stagiul dv de cotizare dar punctual mediu al pensiei dv se calculeaza cu stagiul complet de cotizare de 35 ani care dupa parearea noastra este gresit . La calculul pensiei de invaliditate daca pensionarul are stagiul de cotizare mai mic de stagiul complet de cotizare (al dv este sigur sub 35 ani) in calcul se ia stagiul efectiv de cotizare si in acest caz punctajul mediu al pensiei rezulta mai mare.
Dat fiind aceasta situatie dupa parearea noastra faceti o sesizare la Casa de Pensii in care sesizati ca punctajul mediu a fost calculat gresit cu stagiul complet de cotizare si in acelasi timp interesati-va unde trebuie deschisa o actiune in justitie . Aceasta actiune este gratuita si instanta care se ocupa cu aceste actiuni este Tribunalul Judetean sau de sector.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1